NOAA zveřejnila první snímky pořízené meteorologickým satelitem nové generace

24.01.2017 - Martin Reichman

První snímky z nové generace meteorologických satelitů, která má přinést revoluci v předpovědi počasí

Nová kvalita snímkování -<p>Přístroj Advanced Baseline Imager bude pořizovat fotografie mraků a bouří s vyšším rozlišením.</p>
Nová kvalita snímkování -

Přístroj Advanced Baseline Imager bude pořizovat fotografie mraků a bouří s vyšším rozlišením.


Reklama

Nový satelit Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vynesla na oběžnou dráhu raketa Atlas V na konci minulého roku. „Není pochyb o tom, že nasazení GOES-R přinese revoluci v předpovědi počasí, jak ji známe. Pro meteorology bude tato změna stejná, jako kdyby se přecházelo z černobílé televize rovnou na barevnou, navíc ve vysokém rozlišení,“ nešetřil silnými slovy Stephen Volz z americké agentury NOAA. 

Satelit s označením GOES-R se pohybuje po geostacionární dráze ve výšce 36 000 kilometrů je zatím v kalibračním a ladicím režimu. Do plného provozu by měl přejít v první polovině letošního roku. Evropy se novinka příliš nedotkne, satelit má pokrývat především oblast Spojených států a nejbližšího okolí.

Přesnější předpověď

Nejcennějším přístrojem na palubě GOES-R je ABI – Advanced Baseline Imager. Ten má poskytovat fotografie mraků a bouří s vyšším rozlišením. Rozdíl nebude jen v kvalitě fotek, ale i ve frekvenci jejich pořizování. Přístroj se dokáže zaměřit na specifické cíle – třeba bouře a hurikány, a pokud je to potřeba, může pořizovat jejich snímky každých 30 sekund.

Na palubě GOES-R se nachází i historicky první globální mapovač blesků – Geostationary Lightning Mapper. Ten bude zaznamenávat nejen výboje mezi mraky a zemí, ale i blesky, které probíhají mezi mraky navzájem. Tato měření budou možná jak ve dne, tak i v noci po celé západní polokouli, což opět přinese zlepšení předpovědi počasí. Další přístroje se mají zaměřit na Slunce a solární bouře.

  • Zdroj textu:

    nesdis.noaa.gov

  • Zdroj fotografií: NOAA, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velitel Apolla 12 Charles „Pete“ Conrad, Jr. s vlajkou Spojených států - 19. listopadu 1969.

Vesmír
Věda

 Podobný pohled se naskytl 17. září 1944 německým vojákům v okolí Arnhemu

 

Válka

Bedřich Smetana s manželkou Kateřinou.

Historie

„Rejnoci“ v husté atmosféře Venuše

Vesmír
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907