Ptačí vůně: Alkounci svádějí samičky svým vlastním parfémem

30.05.2018 - Stanislav Mihulka

I ptáci mají své rafinované vůně a nebojí se je použít k randění

<p>Alkounci chocholatí na pobřežním útesu</p>

Alkounci chocholatí na pobřežním útesu


Reklama

Když přijde na páření, ptáci to nemají úplně jednoduché. Žádné randící mobilní aplikace, žádná rychlá rande. Samci ptáků proto musí předvést všechno, co v nich je, aby se mohli seznámit se svojí vyvolenou.

Samci alkounků chocholatých, mořských ptáků ze severního Pacifiku, mají k dispozici nápadné hřebínky z per, díky nimž jsou nepochybně pro své samice atraktivní. Pro účely svádění mají ale ještě něco lepšího. Svůj vlastní a pořádně silný parfém, který voní po citrusech. Je to zřejmě jedna z nejsilnějších vůní u ptáků. Hřebínek v kombinaci s parfémem, tomu se téměř nedá odolat.

TIP: Miluj svého souseda: Ptáci rádi hnízdí s přáteli, kteří jim jsou podobní

Donedávna si odborníci nebyli jistí, zda ptáci vůbec mají rozvinutý smysl čichu. Ukázalo se, že mají. A nejen to. Jak je vidět, alkounci a nejspíš i další ptáci mohou svým pachem lákat partnerky. Intenzita vůně parfému alkounků podle všeho informuje samice o tom, jak dobrý ten který samec je.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Behavioral Ecology

  • Zdroj fotografií: Josh Keaton NOAA/NMFS/AKRO/SFD

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907