Rákosníci obecní vytvořili sousedskou hlídku proti kukačkám

27.01.2016 - Stanislav Mihulka

Rákosníci se kukaček tak úplně nebojí a čelí jim spoluprací a zkušenostmi


Reklama

V rákosinách okolo vod Evropy a západní Asie žijí rákosníci obecní. Do jejich hnízd, vpletených mezi stvoly rákosu, rády snášejí svá vajíčka kukačky. Pro rákosníky je kukaččí vejce a později mládě naprostou pohromou. Musejí ho krmit s vypětím všech sil a kukačka jim ještě zabije jejich vlastní mladé.

Rákosníci jsou sice mnohem menší než kukačky, nejsou ale úplně bezbranní. Experimenty ukázaly, že rákosníci využívají sociální vztahy a osobní zkušenost k tomu, aby dokázali čelit bleskovým vpádům kukaček.

Kukačka snese vajíčko do cizího hnízda za 10 sekund a vajíčko se ještě navíc podobá vajíčkům hostitelů, v tomhle případě rákosníků. Když ale rákosníci zužitkují informace od ostatních rákosníků a vlastní zkušenosti, tak mohou kukaččí vajíčko rozpoznat a včas zlikvidovat. Sousedská hlídka jim při tom chrání záda.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Richard Nicoll

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907