Rákosníci obecní vytvořili sousedskou hlídku proti kukačkám

27.01.2016 - Stanislav Mihulka

Rákosníci se kukaček tak úplně nebojí a čelí jim spoluprací a zkušenostmi


Reklama

V rákosinách okolo vod Evropy a západní Asie žijí rákosníci obecní. Do jejich hnízd, vpletených mezi stvoly rákosu, rády snášejí svá vajíčka kukačky. Pro rákosníky je kukaččí vejce a později mládě naprostou pohromou. Musejí ho krmit s vypětím všech sil a kukačka jim ještě zabije jejich vlastní mladé.

Rákosníci jsou sice mnohem menší než kukačky, nejsou ale úplně bezbranní. Experimenty ukázaly, že rákosníci využívají sociální vztahy a osobní zkušenost k tomu, aby dokázali čelit bleskovým vpádům kukaček.

Kukačka snese vajíčko do cizího hnízda za 10 sekund a vajíčko se ještě navíc podobá vajíčkům hostitelů, v tomhle případě rákosníků. Když ale rákosníci zužitkují informace od ostatních rákosníků a vlastní zkušenosti, tak mohou kukaččí vajíčko rozpoznat a včas zlikvidovat. Sousedská hlídka jim při tom chrání záda.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Richard NicollDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907