Rekordní nález: Na mořské dně u Havaje objevili největší mořskou houbu

01.06.2016 - Stanislav Mihulka

Ve dvoukilometrové hloubce se tam skrývá exemplář velikosti malého automobilu


Reklama

Když si představujeme monstra z mořských hlubin, obvykle jde o gigantické žraloky nebo hlavonožce. Do značných velikostí ale mohou vyrůst i mořské houby, neboli houbovci.

Expedice Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) na výzkumné lodi Okeanos Explorer loni v létě objevila největší známou mořskou houbu v podmořském rezervaci Papahānaumokuākea Marine National Monument, která se rozkládá severozápadně od velkých havajských ostrovů.

Klíčovou roli v tom sehrála dálkově řízená průzkumná plavidla Deep Discoverer a Seirios, která prozkoumávají mořské dno pod lodí lodi Okeanos Explorer pomocí kamer s vysokým rozlišením.

TIP: Hlubiny oceánu v přímém přenosu: Ponorka zkoumá Mariánský příkop

Rekordní mořská houba dosahuje velikosti 3,5 metru krát 2 metry a žije v houbce přes 2 kilometry. Prý není jednoduché přesněji určit její stáří, podle odhadů tam ale roste přinejmenším několik set let.

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Guardian, Marine Biodiversity

  • Zdroj fotografií: NOAA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907