Rekordní nález: Na mořské dně u Havaje objevili největší mořskou houbu

01.06.2016 - Stanislav Mihulka

Ve dvoukilometrové hloubce se tam skrývá exemplář velikosti malého automobilu


Reklama

Když si představujeme monstra z mořských hlubin, obvykle jde o gigantické žraloky nebo hlavonožce. Do značných velikostí ale mohou vyrůst i mořské houby, neboli houbovci.

Expedice Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) na výzkumné lodi Okeanos Explorer loni v létě objevila největší známou mořskou houbu v podmořském rezervaci Papahānaumokuākea Marine National Monument, která se rozkládá severozápadně od velkých havajských ostrovů.

Klíčovou roli v tom sehrála dálkově řízená průzkumná plavidla Deep Discoverer a Seirios, která prozkoumávají mořské dno pod lodí lodi Okeanos Explorer pomocí kamer s vysokým rozlišením.

TIP: Hlubiny oceánu v přímém přenosu: Ponorka zkoumá Mariánský příkop

Rekordní mořská houba dosahuje velikosti 3,5 metru krát 2 metry a žije v houbce přes 2 kilometry. Prý není jednoduché přesněji určit její stáří, podle odhadů tam ale roste přinejmenším několik set let.

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Guardian, Marine Biodiversity

  • Zdroj fotografií: NOAA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907