Řeky plné zombie: Drogy a antidepresiva mění chování ryb v přírodě

13.06.2021 - Vilém Koubek

Antidepresiva a drogy pronikající lidským zaviněním do sladkovodních toků mění chování ryb, z nichž se tak stávají „zombie“


Reklama

Exkrementy a moč lidí užívajících antidepresiva či drogy obsahují zbytky zmíněných sloučenin, které tak přecházejí do vody. Čističky se na látky, jako je fluoxetin neboli prozac, nezaměřují a H2O s jejich potenciálním obsahem v nezanedbatelném množství vypouštějí do přírody.

Vědci pod vedením Giovanniho Polverina proto zkoumali, jak se přítomnost prozacu podepisuje například na živorodkách duhových: Ryby „na antidepresivech“ byly méně ostražité a v podstatě se daly přirovnat k zombiím – což v prostředí, kde jediné zaváhání znamená smrt, není dobré. Další zhoršování situace by přitom mohlo vést až k ohrožení některých vodních druhů.

TIP: Hormonální znečištění: Ženská antikoncepce ohrožuje rybí populaci

Zatím není jasné, zda „zombie“ ryby mohou stopy po vstřebaných látkách přenášet v i v rámci potravního řetězce. I na tuhle otázku ale zřejmě budeme znát odpověď. Švédský ekolog Tomas Brodin připravuje experiment, který má ukázat, zda a jak ovlivňuje kontaminace řek chování v potravním řetězci mezi štikami, okouny a ploticemi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda
Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907