Řeky plné zombie: Drogy a antidepresiva mění chování ryb v přírodě

13.06.2021 - Vilém Koubek

Antidepresiva a drogy pronikající lidským zaviněním do sladkovodních toků mění chování ryb, z nichž se tak stávají „zombie“


Reklama

Exkrementy a moč lidí užívajících antidepresiva či drogy obsahují zbytky zmíněných sloučenin, které tak přecházejí do vody. Čističky se na látky, jako je fluoxetin neboli prozac, nezaměřují a H2O s jejich potenciálním obsahem v nezanedbatelném množství vypouštějí do přírody.

Vědci pod vedením Giovanniho Polverina proto zkoumali, jak se přítomnost prozacu podepisuje například na živorodkách duhových: Ryby „na antidepresivech“ byly méně ostražité a v podstatě se daly přirovnat k zombiím – což v prostředí, kde jediné zaváhání znamená smrt, není dobré. Další zhoršování situace by přitom mohlo vést až k ohrožení některých vodních druhů.

TIP: Hormonální znečištění: Ženská antikoncepce ohrožuje rybí populaci

Zatím není jasné, zda „zombie“ ryby mohou stopy po vstřebaných látkách přenášet v i v rámci potravního řetězce. I na tuhle otázku ale zřejmě budeme znát odpověď. Švédský ekolog Tomas Brodin připravuje experiment, který má ukázat, zda a jak ovlivňuje kontaminace řek chování v potravním řetězci mezi štikami, okouny a ploticemi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907