Řeky plné zombie: Drogy a antidepresiva mění chování ryb v přírodě

13.06.2021 - Vilém Koubek

Antidepresiva a drogy pronikající lidským zaviněním do sladkovodních toků mění chování ryb, z nichž se tak stávají „zombie“


Reklama

Exkrementy a moč lidí užívajících antidepresiva či drogy obsahují zbytky zmíněných sloučenin, které tak přecházejí do vody. Čističky se na látky, jako je fluoxetin neboli prozac, nezaměřují a H2O s jejich potenciálním obsahem v nezanedbatelném množství vypouštějí do přírody.

Vědci pod vedením Giovanniho Polverina proto zkoumali, jak se přítomnost prozacu podepisuje například na živorodkách duhových: Ryby „na antidepresivech“ byly méně ostražité a v podstatě se daly přirovnat k zombiím – což v prostředí, kde jediné zaváhání znamená smrt, není dobré. Další zhoršování situace by přitom mohlo vést až k ohrožení některých vodních druhů.

TIP: Hormonální znečištění: Ženská antikoncepce ohrožuje rybí populaci

Zatím není jasné, zda „zombie“ ryby mohou stopy po vstřebaných látkách přenášet v i v rámci potravního řetězce. I na tuhle otázku ale zřejmě budeme znát odpověď. Švédský ekolog Tomas Brodin připravuje experiment, který má ukázat, zda a jak ovlivňuje kontaminace řek chování v potravním řetězci mezi štikami, okouny a ploticemi.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907