Revoluce ve 160 znacích: Kdo a kdy poslal první SMS zprávu a co v ní bylo?

08.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Krátké textové zprávy jsou dnes nejpoužívanějším komunikačním kanálem. Za jediný měsíc jich po celém světě proletí přes 560 miliard. Kdo ale poslal úplně první „esemesku“ a co v ní bylo?

Všudypřítomné esemesky -<p>Za poslední dekádu se počet odeslaných SMS zpráv celosvětově zvýšil o 7 700%.</p>
Všudypřítomné esemesky -

Za poslední dekádu se počet odeslaných SMS zpráv celosvětově zvýšil o 7 700%.


Reklama

Vůbec první textová zpráva SMS (z anglického „Short Message Service“, tedy „služba krátkých textových zpráv“) úspěšně odešla 3. prosince 1992. Mladý inženýr z IT společnosti Sema Group Neil Papworth ji poslal z počítače Richardovi Jarvisovi, manažerovi firmy British Telecom Vodafone. Adresát si tak mohl na svém telefonu Orbitel 901 přečíst první „textovku“ v dějinách, v níž stálo „Veselé Vánoce“.

Premiérová zpráva z jednoho mobilu na druhý pak byla odeslána o rok později z telefonu Nokia prostřednictvím prvního operátora, který zmíněnou službu nabídl – finské Radiolinje. 

Koncept SMS však představil již roku 1985 Friedhelm Hillebrand z Deutsche Telekom, jenž rovněž zavedl dosud platné pravidlo 160 znaků na jednu zprávu. Služba SMS začala oficiálně fungovat v roce 1993 v sítích GSM (globální systém pro mobilní komunikaci). Už v roce 2005 si lidé na celém světě poslali víc než bilion textovek a o deset let později téměř devítinásobek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, textrequest.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907