Revoluce ve 160 znacích: Kdo a kdy poslal první SMS zprávu a co v ní bylo?

08.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Krátké textové zprávy jsou dnes nejpoužívanějším komunikačním kanálem. Za jediný měsíc jich po celém světě proletí přes 560 miliard. Kdo ale poslal úplně první „esemesku“ a co v ní bylo?

Všudypřítomné esemesky -<p>Za poslední dekádu se počet odeslaných SMS zpráv celosvětově zvýšil o 7 700%.</p>
Všudypřítomné esemesky -

Za poslední dekádu se počet odeslaných SMS zpráv celosvětově zvýšil o 7 700%.


Reklama

Vůbec první textová zpráva SMS (z anglického „Short Message Service“, tedy „služba krátkých textových zpráv“) úspěšně odešla 3. prosince 1992. Mladý inženýr z IT společnosti Sema Group Neil Papworth ji poslal z počítače Richardovi Jarvisovi, manažerovi firmy British Telecom Vodafone. Adresát si tak mohl na svém telefonu Orbitel 901 přečíst první „textovku“ v dějinách, v níž stálo „Veselé Vánoce“.

Premiérová zpráva z jednoho mobilu na druhý pak byla odeslána o rok později z telefonu Nokia prostřednictvím prvního operátora, který zmíněnou službu nabídl – finské Radiolinje. 

Koncept SMS však představil již roku 1985 Friedhelm Hillebrand z Deutsche Telekom, jenž rovněž zavedl dosud platné pravidlo 160 znaků na jednu zprávu. Služba SMS začala oficiálně fungovat v roce 1993 v sítích GSM (globální systém pro mobilní komunikaci). Už v roce 2005 si lidé na celém světě poslali víc než bilion textovek a o deset let později téměř devítinásobek.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, textrequest.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907