Revoluční mikroskop zobrazuje nádorové buňky v trojrozměrné podobě

25.02.2016 - Stanislav Mihulka

Kvalitní zobrazení nádorových buněk ve 3D pomůže jejich výzkumu


Reklama

Když si chtějí odborníci něco prohlédnout po mikroskopem, tak to obvykle musejí stlačit nebo nařezat na plátky. V případě rakovinných buněk ale rozhodně má smysl si je pořádně prohlédnout ve 3D.

Vědci proto vyvinuli nový typ mikroskopu, který umožňuje zobrazit nádorové buňky ve 3D a ve vysokém rozlišení. Revoluční mikroskop osvětluje vzorky výkonným světelným paprskem díky němuž lze studovat detaily buněk, které jsou 300 krát menší než šířka lidského vlasu.

Před samotným mikroskopováním badatelé nechají zkoumané nádorové buňky zarůst do nepatrné kostky kolagenu, ve které pak nádorové buňky pozorují. Kolagen je původně bílkovina, která tvoří například naše vazy a chrupavky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Developmental Cell

  • Zdroj fotografií: Welf & Driscoll et al. / Developmental Cell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907