Roboti skládající Rubikovu kostku pokořili hranici jedné sekundy

10.02.2016 - Stanislav Mihulka

Ve skládání Rubikovy kostky nás už roboti poslali do starého železa


Reklama

Momentálním lidským držitelem rekordu v rychlosti složení klasické Rubikovy kostky je Američan Lucas Etter, který to loni v listopadu zvládl za 4,90 sekundy. Roboti to ale už zvládnou rychleji.

Rovněž v loňském listopadu robot studenta Zackaryho Gromka složil Rubikovu kostku za 2,39 sekundy. Nedávno ho ale o titul připravili Jay Flatland a Paul Rose, jejichž robot prolomil magickou hranici jedné sekundy a zapsal do Guinnessovy knihy rekordů s časem 0,9 sekundy.

Jejich prvenství bude ale možná ještě kratší. Robot Sub1 inženýra a ekonoma Adama Beera už složil slavnou kostku po 20 tazích za neuvěřitelných 0,887 sekundy. Nebyl u toho oficiální zástupce Guinnessových světových rekordů, takže nejde o nový platný rekord. Ale nejspíš to nebude dlouho trvat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Guinness World Records

  • Zdroj fotografií: A. Beer

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907