Rok 2017 přinesl světu méně přírodních katastrof. Jen v USA jich bylo více

04.01.2018 - Stanislav Mihulka

Lesní požár - Přírodní katastrofy byly v uplynulém roce vcelku milosrdné
Lesní požár - Přírodní katastrofy byly v uplynulém roce vcelku milosrdné

Reklama

Pokud jde o přírodní katastrofy, právě uplynulý rok 2017 si budeme pamatovat jako jeden z těch klidnějších. Podle mezinárodní databáze International Disaster Database se v loňském roce odehrálo podstatně méně přírodních katastrof a zahynulo při nich méně lidí.

Na celém světě poklesl počet přírodních katastrof o 30 procent a oproti předešlému roku při nich zahynulo mnohem méně lidí. Zároveň ale vzrostly škody, za které jsou tyto katastrofy zodpovědné. Účet za opravy po katastrofách v roce 2017 činí asi 140 miliard dolarů (asi 3 biliony Kč).

TIP: Nebezpečná planeta: Přírodní katastrofy hrozí miliardám lidí

Jedinou významnou výjimkou v celkově méně katastrofickém roku 2017 jsou Spojené státy. Ty podle odborníků schytaly více extrémních událostí, od hurikánů a lesních požárů až po sucha a záplavy, než je tam obvyklé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907