Rozpustilé hvězdné nemluvně vyplivuje dva různé výtrysky plynu

01.03.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Hvězdné mládě MMS 5/OMC-3 se svými výtrysky</p>

Hvězdné mládě MMS 5/OMC-3 se svými výtrysky


Reklama

Astronomové nedávno objevili hvězdné mládě, které je velmi speciální tím, že z něj proudí dva nestejné výtrysky hmoty. Tyto výtrysky se spustily v různou dobu, pohybují se různou rychlostí a mají ke hvězdě různý úhel sklonu.

Když se hvězda zrodí z molekulárního vodíkového mračna a zažehne svoji termojadernou reakci, obvykle stále ještě roste a přitahuje okolní hmotu. Někdy se přitom stává, že část hmoty unikne gravitační přitažlivosti hvězdného mláděte a vyrazí od něj pryč, v podobě rozmanitých výtrysků hmoty.

Netradiční výtrysky plynu

Výtrysky hvězdného mláděte, které nese označení MMS 5/OMC-3, jsou ale vážně zvláštní. Jeden z výtrysků této hvězdy se pohybuje rychle a spustil se asi před 500 lety. Pomalejší z výtrysků začal dříve, asi před 1 300 lety. Yuko Matsushita s kolegy změřili charakteristiky rádiových vln záření výtrysků a z nich odhadli jejich rychlost a stáří.

TIP: Soustava ALMA pozorovala kvílení čerstvě zrozené masivní hvězdy

Pozorování takto mladých výtrysků je pro astronomy velmi přínosné. Starší výtrysky totiž mohou měnit své vlastnosti v důsledku vnějších vlivů. Výjimečná mladičká hvězda MMS 5/OMC-3 by svými výtrysky mohla přispět k pochopení toho, jak vlastně takové výtrysk hmoty vznikají. Pozorování umožnily velmi citlivé radioteleskopy soustavy ALMA.

  • Zdroj textu:

    ALMA

  • Zdroj fotografií: NAOJ

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907