Rozpustilé hvězdné nemluvně vyplivuje dva různé výtrysky plynu

01.03.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Hvězdné mládě MMS 5/OMC-3 se svými výtrysky</p>

Hvězdné mládě MMS 5/OMC-3 se svými výtrysky


Reklama

Astronomové nedávno objevili hvězdné mládě, které je velmi speciální tím, že z něj proudí dva nestejné výtrysky hmoty. Tyto výtrysky se spustily v různou dobu, pohybují se různou rychlostí a mají ke hvězdě různý úhel sklonu.

Když se hvězda zrodí z molekulárního vodíkového mračna a zažehne svoji termojadernou reakci, obvykle stále ještě roste a přitahuje okolní hmotu. Někdy se přitom stává, že část hmoty unikne gravitační přitažlivosti hvězdného mláděte a vyrazí od něj pryč, v podobě rozmanitých výtrysků hmoty.

Netradiční výtrysky plynu

Výtrysky hvězdného mláděte, které nese označení MMS 5/OMC-3, jsou ale vážně zvláštní. Jeden z výtrysků této hvězdy se pohybuje rychle a spustil se asi před 500 lety. Pomalejší z výtrysků začal dříve, asi před 1 300 lety. Yuko Matsushita s kolegy změřili charakteristiky rádiových vln záření výtrysků a z nich odhadli jejich rychlost a stáří.

TIP: Soustava ALMA pozorovala kvílení čerstvě zrozené masivní hvězdy

Pozorování takto mladých výtrysků je pro astronomy velmi přínosné. Starší výtrysky totiž mohou měnit své vlastnosti v důsledku vnějších vlivů. Výjimečná mladičká hvězda MMS 5/OMC-3 by svými výtrysky mohla přispět k pochopení toho, jak vlastně takové výtrysk hmoty vznikají. Pozorování umožnily velmi citlivé radioteleskopy soustavy ALMA.

  • Zdroj textu:

    ALMA

  • Zdroj fotografií: NAOJ

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907