Rozvoj lékařské péče v Brně: Nové prostory Zemské veřejné nemocnice

29.01.2016 - Monika Slezáková


Reklama

Obrázek zachycuje dnešní Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně okolo roku 1895. Tehdy už pacienti nějakou tu dekádu navštěvovali moderní prostory zdravotnické zařízení, jehož titul zněl oficiálně Zemská veřejná nemocnice v Brně.

Na výsledné podobě budovy má zásluhu především architekt František Přerovský, jehož projekt doplnil drobnými úpravami vídeňský kolega Theophil Hansen. Oba muži ale nestavěli takříkajíc na „zelené louce“. Na místě stál už od dob středověku ženský dominikánský klášter, který ale padl za oběť josefínským reformám. Roku 1782 byl svatostánek císařským nařízením zrušen a o čtyři roky později se přeměnil na špitál, který již tehdy nesl jméno patronky sv. Anny. Součást nemocnice tvořily také porodnice, nalezinec, sirotčinec a oddělení pro duševně choré. Polovina 19. století přinesla rozsáhlé změny. Staré prostory byly pokládány za nevyhovující a roku 1859 byla nařízena modernizace budovy. Při budování základů se ale objevila komplikace. V podzemí bylo příliš mnoho kanálů a chodeb, které by ohrozily statiku objektu během rekonstrukce. Přestavba tak byla pozastavena a v areálu kláštera u sv. Anny se začalo s výstavbou nové nemocnice. Ta se prvním pacientům otevřela již roku 1867, přestože kompletně dostavěna byla budova o rok později. S rozšiřováním lékařských obzorů začala vznikat další oddělení a v průběhu let se nemocniční areál rozrostl o několik dalších pavilonů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    fnusa.cz

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907