Rvačka tisíců japonských naháčů: Takhle vypadá boj o přízeň štěstěny

20.02.2017 - Zuzana Rychlá

V sobotu se uskutečnil jeden z nejvýstřednějších, ale zároveň nejtradičnějších japonských festivalů. Devět tisíc téměř nahých chlapů bojovalo o dřevěné tyčinky, přinášející štěstí


Reklama

Japonský festival Hadaka Matsuri má předlouhou tradici, která sahá nejméně 500 let do historie. Přestože se každoročně koná na více místech Japonska, jeho prapůvodním domovem je chrám Saidaiji v městě Okayama.

TIP: Nejpodivnější slavnosti světa: Rajčatová bitva, vaječná revoluce i opičí hody

V chrámu se v den festivalu shromáždí přibližně devět tisíc mužů, oblečených jen do bederních roušek. Přesně o půlnoci zhasnou všechna světla a kněz vhodí do testosteronem nabitého davu dvě dřevěné, přibližně dvaceticentimetrové posvátné tyčinky. Úkolem soutěžících je získat tyčinku, které se říká „shinghi“ a dopravit ji ven z chrámu do jedné z přistavených dřevěných bedniček na odměřování rýže. Komu se to podaří, toho bude po celý rok provázet štěstí.

Kromě tyčinek se do davu hází i další posvátné předměty, například svazky vrbového proutí. Přestože je podobných předmětů do davu vhozena celá stovka, rozhodně není snadné je chytit a boj o přízeň štěstěny tak bývá velmi tvrdý a nesmlouvavý.

  • Zdroj textu:

    jnto.go.jp

  • Zdroj fotografií: jnto.go.jp

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907