Rvačka tisíců japonských naháčů: Takhle vypadá boj o přízeň štěstěny

20.02.2017 - Zuzana Rychlá

V sobotu se uskutečnil jeden z nejvýstřednějších, ale zároveň nejtradičnějších japonských festivalů. Devět tisíc téměř nahých chlapů bojovalo o dřevěné tyčinky, přinášející štěstí


Reklama

Japonský festival Hadaka Matsuri má předlouhou tradici, která sahá nejméně 500 let do historie. Přestože se každoročně koná na více místech Japonska, jeho prapůvodním domovem je chrám Saidaiji v městě Okayama.

TIP: Nejpodivnější slavnosti světa: Rajčatová bitva, vaječná revoluce i opičí hody

V chrámu se v den festivalu shromáždí přibližně devět tisíc mužů, oblečených jen do bederních roušek. Přesně o půlnoci zhasnou všechna světla a kněz vhodí do testosteronem nabitého davu dvě dřevěné, přibližně dvaceticentimetrové posvátné tyčinky. Úkolem soutěžících je získat tyčinku, které se říká „shinghi“ a dopravit ji ven z chrámu do jedné z přistavených dřevěných bedniček na odměřování rýže. Komu se to podaří, toho bude po celý rok provázet štěstí.

Kromě tyčinek se do davu hází i další posvátné předměty, například svazky vrbového proutí. Přestože je podobných předmětů do davu vhozena celá stovka, rozhodně není snadné je chytit a boj o přízeň štěstěny tak bývá velmi tvrdý a nesmlouvavý.

  • Zdroj textu:

    jnto.go.jp

  • Zdroj fotografií: jnto.go.jp

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907