Šance, že asteroid Apophis zasáhne Zemi, je asi 1 ku 100 tisícům

17.08.2017 - Stanislav Mihulka

Čtyřsetmetrový Apophis je jedním z rizikových objektů, které obíhají v těsné blízkosti Země

Apophis -<p>Asteroid Apophis na radarových snímcích</p>
Apophis -

Asteroid Apophis na radarových snímcích


Reklama

(99942) Apophis je velký asteroid z Atenovy skupiny planetek. Podle astronomů je tento čtyřsetmetrový balvan potenciálně nebezpečný pro Zemi. Jeho oběžná dráha protíná oběžnou dráhu Země a nelze zcela vyloučit, že se s námi jednou srazí.

Podle nových výpočtů odborníků NASA z Laboratoře tryskového pohonu je riziko, že v tomto století Apophis srazí se Zemí, asi 1 ku 100 tisícům. Není to ale velký důvod k obavám.

Akutní nebezpečí nehrozí

Ve skutečnosti vědci riziko srážky Apophise se Zemí snížili. Když byl v roce 2004 Apophis objeven, tak původní odhady říkaly, že 13. dubna 2029 bude pravděpodobnost srážky s Apophisem asi 1 ku 36. Další pozorování Apophise a jeho dráhy ale toto akutní nebezpečí zcela vyloučila.

TIP: Dokáže nás současná technika ochránit před dopadem nebezpečné planetky?

V dnešní době známe 1 803 potenciálně nebezpečných asteroidů. To jsou tělesa, jejichž velikost přesahuje 100 metrů a mohou se dostat k Zemi blíže, než na vzdálenost 7,5 milionů kilometrů. Podle odborníků není žádný z těchto asteroidů na kolizním kurzu se Zemí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Astrowatch.net

  • Zdroj fotografií: Astrowatch.netDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907