Šanghajský performer sklízí kritiku za to, že vyhodil tisíc rýžových zrnek

19.10.2021 - Martin Reichman

Svérázný způsob, jak upozornit na plýtvání potravinami, zvolil šanghajský performer Jang Jie-sin. V ulicích čínské metropole vyhodil na různých místech tisíc rýžových zrn vyrobených z ryzího zlata


Reklama

Pokud se chystáte na návštěvu Šanghaje, mějte při procházkách městem oči na stopkách. Možná budete mít štěstí a narazíte a zlato. Místní umělec Jang Jie-sin zde minulý týden vyhodil na různých místech tisíc rýžových zrn vyrobených z 500 gramů ryzího zlata. Chtěl tímto neobvyklým způsobem upozornit na plýtvání jídlem. V odpadkových koších, v kanalizaci, v parcích nebo třeba v řece tak skončilo zlato v hodnotě 200 tisíc jüanů (v přepočtu zhruba 675 tisíc korun).

„Když vyhodím zlato, lidé se mohou zbláznit. Kdybych vyhodil misku jídla, téměř nikdo by se nad tím nepozastavil. Přitom jídlo je mnohem cennější než zlato,“ okomentoval svůj počin Jang Jie-sin.

Kritiky tím ale příliš nepřesvědčil. Část komentujících má za to, že peníze, které utratil za zlatá rýžová zrna, mohl využít lépe. Mohl je například věnovat lidem, kteří v důsledku záplav přišli o svou úrodu nebo dětem v chudých horských oblastech. Jeho gesto považují za „falešné umění“ a viní ho z „přílišné okázalosti“. 

Podle Jang Jie-sina ale jde o falešné dilema. „Pokud bych věnoval 200 tisíc jüanů charitě, pomohl bych jen charitě a několika málo lidem, mezi které by se peníze rozdělily. Pokud se ale z 200 tisíc jüanů stane veřejná akce, ovlivní to mnohem více lidí,“ věří performer.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907