Severní magnetický pól Země se pohybuje k Sibiři. A vědci už tuší proč

11.05.2020 - Stanislav Mihulka

Severní magnetický pól se pohybuje a za posledních 200 let urazil už přes 2 tisíce kilometrů. Proč se ale vlastně stěhuje?

<p>Pohyb severního magnetického pólu je výsledkem „války“ mas roztavených magnetických hornin v hlubinách.</p>

Pohyb severního magnetického pólu je výsledkem „války“ mas roztavených magnetických hornin v hlubinách.


Reklama

Severní geomagnetický pól je místo na severu planety, kde osa zemského magnetického pole protíná povrch Země. Magnetické pole naší planety má pochopitelně i jižní magnetický pól, ve středu pozornosti odborníků je ale už delší dobu právě ten severní pól. Oba magnetické póly Země se totiž pohybují. Jižní pól se pohybuje jen zvolna, ten severní ale mnohem rychleji. A jeho pohyb stále zrychluje.

Nejde přitom o nějaké zanedbatelné vzdálenosti. Od roku 1830, kdy jsme severní geomagnetický pól objevili, urazil tento pól po zemském glóbu úctyhodných 2 250 kilometrů. Pohybuje směrem z arktické Kanady k Sibiři. Mezi lety 1990 a 2005 se rychlost pohybu severního magnetického pólu razantně zvýšila, z méně než 15 kilometrů za rok na zhruba 60 kilometrů ročně. Otázkou je, proč se magnetický pól vlastně pohybuje.

TIP: Planetární magnetické pole Země se naposled převrátilo v průběhu 22 tisíc let

Geologové jsou přesvědčení, že konečně nalezli vysvětlení. Podle nich jsme na zemském povrchu v tomto případě svědky projevů „války“, která probíhá hluboko v nitru Země. Jde o to, že pod Kanadou a pod Sibiří jsou dvě masy roztavených magnetických hornin, které se v průběhu historie navzájem „přetahují“ o vliv na magnetické pole planety. V minulých stoletích vítězila kanadská masa a svým působením „držela“ severní magnetický pól v Kanadě. Postupně ale její vliv zeslábl a pól teď putuje k Sibiři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907