Reklama


Šílený nápad nebo skvělý koncept? Na ISS testují LEGO satelity

31.10.2017 - Stanislav Mihulka

Z paluby ISS byl poprvé vypuštěn satelit, sestavený přímo na oběžné dráze

Satlet - Jak vypadá satlet na oběžné dráze?
Satlet - Jak vypadá satlet na oběžné dráze?

Reklama

Až doposud vznikaly všechny satelity, které se objevují na oběžné dráze, v podstatě stejným způsobem. Startup NovaWurks teď ale přichází s novým a převratným postupem tvorby stavebnicových satelitů.

Jejich systém je založený na takzvaných satletech (HISats, z anglického Hyper-Integrated Satlets). Satlety jsou navenek identické, 7 kilogramů vážící moduly, o rozměrech 20 × 20 × 10 centimetrů.

Stavebnice na oběžné dráze

Fungují podobně jako kostky satelitní stavebnice LEGO. Z jednitlivých kostek je možné sestavit mnoho různých satelitů, ať už na Zemi nebo na oběžné dráze. Software pak určí, jakou roli bude ten který modul hrát.

TIP: SkyFire: NASA pošle k Měsíci sondu sestavenou ze 6 CubeSatů

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) před pár dny složili ze satletů experimentální satelit SIMPL (Satlet Initial Proofs and Lessons). V pátek 27. října vypustili SIMPL do vesmíru zařízením NanoRacks, které slouží k vypouštění mikrosatelitů z paluby ISS. Je to poprvé, kdy byl satelit sestaven z více komponent přímo na oběžné dráze a vypuštěn do vesmíru.

  • Zdroj textu: Space.com
  • Zdroj fotografií: NovaWurks

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907