Skutečně pštrosi strkají hlavu do písku?

22.12.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Tvrzení, že největší žijící pták světa při pocitu ohrožení ukrývá hlavu do písku, má překvapivě staré kořeny: První známá zmínka o něm pochází z přírodovědného díla Naturalis historia, jež roku 74 sepsal římský historik Plinius Starší. A přestože se lidová pravda i bezmála po dvou miléniích předává z generace na generaci, ve skutečnosti nemají obří nelétaví opeřenci důvod se popsaným způsobem „schovávat“ – nehledě na to, že nežijí na pouštích, nýbrž v savanách, kde se písek příliš nevyskytuje.

TIP: Nejbizarnější válečné konflikty v dějinách: Australská válka proti pštrosům

S výškou často přesahující dva metry a schopností pohybovat se rychlostí až šedesát kilometrů v hodině nemají ve volné přírodě téměř žádné přirozené nepřátele. A většinou si na ně netroufnou ani velké kočkovité šelmy, které pštros snadno zažene kopnutím silných nohou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907