Slavný sydneyský duhový přechod pro chodce je zpět

26.06.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Přechod v barvách duhy se v australském Sydney poprvé objevil v roce 2013 u příležitosti 35. výročí Mardi Gras – tradičního pochodu hrdosti gayů a leseb. Přestože šlo z počátku o dočasný projekt, duhový přechod pro chodce se rychle stal místní atrakcí přitahující turisty z celého světa a svého druhu i symbolem LGBT komunity. O to větším překvapením bylo, když jej tehdy nechaly úřady přes noc „z bezpečnostních důvodů“ přetřít.

Na podporu zrušené „sydneyské duhy“ následně vznikaly obdobné přechody po celém světě – v Paříži, Šanghaji, Pretorii, Thajsku nebo třeba v Kambodži.

Nyní se duha do australské metropole vrací a s velkou pravděpodobností natrvalo. Duhový přechod má vzniknout na rozhraní ulic Bourke a Campbell u Taylorského náměstí. Plány radnice počítají se šestiměsíční zkušební lhůtou, během které se mají vyhodnocovat dopravní bezpečnostní rizika. Pokud duhový přechod v této otázce obstojí, má se stát trvalou součástí města.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Mashable, Wikipedie, abc.net.au

  • Zdroj fotografií: City of Sydney

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907