Společnost Bharat Biotech je nejdál ve vývoji vakcín proti viru zika

08.02.2016 - Stanislav Mihulka

Indická biotechnologická společnost má díky šťastné souhře okolností jednoletý náskok ve vývoji dvou typů vakcín proti viru zika


Reklama

Zika děsí celý svět. Nakažených je stále víc, potvrdil se přenos ziky pohlavním stykem, krví, a v podezření je i moč a sliny. Konečně jsou tu ale i dobré zprávy.

Ukázalo se, že indická společnost Bharat Biotech šťastnou souhrou okolností již přes rok vyvíjí hned dvě experimentální vakcínu proti viru zika. Bharat Biotech totiž pracovali na vakcínách proti virovým horečkám dengue a chikungunya a po čase se pustili i do vývoje vakcín proti viru zika, který je původcům horeček dengue a chikungunya v mnoha ohledech podobný.

Jedna z nich je rekombinantní vakcína, která zahrnuje produkci rekombinantních bakterií s vloženým genem z viru zika, ve druhém případě jde o inaktivovanou vakcínu, obsahující zneškodněné viry.

Do loňského prosince by o tyto vakcíny byl jenom minimální zájem. Teď se najednou Bharat Biotech ocitli na vedoucí pozici celosvětového sledovaného závodu o vakcínu proti obávanému viru zika s jednoročním náskokem. Už za pár týdnů zahájí testy na zvířatech a když budou jejich výsledky vynikající, tak možná odborníci přikročí ke zrychlených testům na lidech, podobně jako v případě eboly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Reuters

  • Zdroj fotografií: James Gathany / CDC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907