Společnost Bharat Biotech je nejdál ve vývoji vakcín proti viru zika

08.02.2016 - Stanislav Mihulka

Indická biotechnologická společnost má díky šťastné souhře okolností jednoletý náskok ve vývoji dvou typů vakcín proti viru zika


Reklama

Zika děsí celý svět. Nakažených je stále víc, potvrdil se přenos ziky pohlavním stykem, krví, a v podezření je i moč a sliny. Konečně jsou tu ale i dobré zprávy.

Ukázalo se, že indická společnost Bharat Biotech šťastnou souhrou okolností již přes rok vyvíjí hned dvě experimentální vakcínu proti viru zika. Bharat Biotech totiž pracovali na vakcínách proti virovým horečkám dengue a chikungunya a po čase se pustili i do vývoje vakcín proti viru zika, který je původcům horeček dengue a chikungunya v mnoha ohledech podobný.

Jedna z nich je rekombinantní vakcína, která zahrnuje produkci rekombinantních bakterií s vloženým genem z viru zika, ve druhém případě jde o inaktivovanou vakcínu, obsahující zneškodněné viry.

Do loňského prosince by o tyto vakcíny byl jenom minimální zájem. Teď se najednou Bharat Biotech ocitli na vedoucí pozici celosvětového sledovaného závodu o vakcínu proti obávanému viru zika s jednoročním náskokem. Už za pár týdnů zahájí testy na zvířatech a když budou jejich výsledky vynikající, tak možná odborníci přikročí ke zrychlených testům na lidech, podobně jako v případě eboly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Reuters

  • Zdroj fotografií: James Gathany / CDCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907