Společnost Bharat Biotech je nejdál ve vývoji vakcín proti viru zika

Indická biotechnologická společnost má díky šťastné souhře okolností jednoletý náskok ve vývoji dvou typů vakcín proti viru zika

08.02.2016 - Stanislav MihulkaZika děsí celý svět. Nakažených je stále víc, potvrdil se přenos ziky pohlavním stykem, krví, a v podezření je i moč a sliny. Konečně jsou tu ale i dobré zprávy.

Ukázalo se, že indická společnost Bharat Biotech šťastnou souhrou okolností již přes rok vyvíjí hned dvě experimentální vakcínu proti viru zika. Bharat Biotech totiž pracovali na vakcínách proti virovým horečkám dengue a chikungunya a po čase se pustili i do vývoje vakcín proti viru zika, který je původcům horeček dengue a chikungunya v mnoha ohledech podobný.

Jedna z nich je rekombinantní vakcína, která zahrnuje produkci rekombinantních bakterií s vloženým genem z viru zika, ve druhém případě jde o inaktivovanou vakcínu, obsahující zneškodněné viry.

Do loňského prosince by o tyto vakcíny byl jenom minimální zájem. Teď se najednou Bharat Biotech ocitli na vedoucí pozici celosvětového sledovaného závodu o vakcínu proti obávanému viru zika s jednoročním náskokem. Už za pár týdnů zahájí testy na zvířatech a když budou jejich výsledky vynikající, tak možná odborníci přikročí ke zrychlených testům na lidech, podobně jako v případě eboly.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Reuters

  • Zdroj fotografií

    James Gathany / CDC


Další články v sekci