Srážky gigantů: Zaoceánský parník Olympic versus křižník Hawke

- redakce 100+1

RMS Olympic byl první ze tří zaoceánských parníků třídy Olympic vlastněných společností White Star Line. Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic.
RMS Olympic byl první ze tří zaoceánských parníků třídy Olympic vlastněných společností White Star Line. Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic.
20 . 9 . 1911

Reklama

Mělo se jednat o technické perly společnosti White Star Line, které neměly obdoby. Ne nadarmo byla pro tři lodní giganty vybrána jména z řecké mytologie: Olympic, Titanic a Gigantic (později přejmenovaný na Britannic). Zatímco potopení Titanicu fascinuje dodnes, první střet si na svůj účet připsal právě Olympic.

TIP: Osudové rozhodnutí: Proč Titanic neměl nikdy vyplout?

20. září 1911 opustil klidné vody přístavu Southampton a vyrazil na svou pátou plavbu. Zde došlo ke srážce s křižníkem Hawke, který byl při míjení obou lodí přitažen silou vyvíjenou lodními šrouby Olympiku. Oprava si vyžádala dva měsíce a byla kvůli ní dokonce pozastavena výroba Titanicu. Na rozdíl od slavného kolegy ale Olympic sloužil až do roku 1935.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907