Srážky gigantů: Zaoceánský parník Olympic versus křižník Hawke

- redakce 100+1

RMS Olympic byl první ze tří zaoceánských parníků třídy Olympic vlastněných společností White Star Line. Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic.
RMS Olympic byl první ze tří zaoceánských parníků třídy Olympic vlastněných společností White Star Line. Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic.
20 . 9 . 1911

Reklama

Mělo se jednat o technické perly společnosti White Star Line, které neměly obdoby. Ne nadarmo byla pro tři lodní giganty vybrána jména z řecké mytologie: Olympic, Titanic a Gigantic (později přejmenovaný na Britannic). Zatímco potopení Titanicu fascinuje dodnes, první střet si na svůj účet připsal právě Olympic.

TIP: Osudové rozhodnutí: Proč Titanic neměl nikdy vyplout?

20. září 1911 opustil klidné vody přístavu Southampton a vyrazil na svou pátou plavbu. Zde došlo ke srážce s křižníkem Hawke, který byl při míjení obou lodí přitažen silou vyvíjenou lodními šrouby Olympiku. Oprava si vyžádala dva měsíce a byla kvůli ní dokonce pozastavena výroba Titanicu. Na rozdíl od slavného kolegy ale Olympic sloužil až do roku 1935.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907