Staroegyptský mýtus: Jak se stal Usir pánem říše mrtvých?

22.10.2018 - Jan Hrdina

Usir, či řecky Osiris, je známý jako staroegyptský bůh plodnosti, úrody a současně bůh zemřelých. Než se jím ale stal, musel několikrát zemřít, přijít o penis a počít syna. Přesně v tomto pořadí...

<p>Výjev z egyptské Knihy mrtvých</p>

Výjev z egyptské Knihy mrtvých


Reklama

Usir byl prvním bájným králem Egypta a bohem úrody a plodnosti, jenž vyvedl lidi z temnoty. Naučil je hudbě, řemeslům i zemědělství, dal jim zákony a ukázal jak ctít bohy. Byl velmi oblíbený, ne však u svého bratra Sutecha, kterému zbyla vláda nad pouští.

S tím se žárlivý bůh nehodlal smířit, a proto vymyslel rafinovaný způsob, jak se konkurenta zbavit. Uspořádal velkou hostinu a zde před zraky všech nechal vystavit nádhernou malovanou a vyřezávanou truhlu. Pak vyhlásil, že kdo z hostů ji nejlépe zaplní, tomu ji věnuje. Nikdo neměl ani tušení, že schránu zhotovil na míru svému bratrovi. V truhle se postupně vystřídali všichni hosté, až do ní nakonec ulehl i Usir. V tom se nad ním přibouchlo víko a nešťastný král byl vhozen do Nilu.

Roztrhaný bůh

Řeka truhlu zanesla až do Středozemního moře, k městu Byblos, kde schrána zarostla do mohutného stromu, z nějž místní král nechal zhotovit pilíř svého paláce. Teprve tehdy, po dlouhém hledání, manžela našla bohyně Eset, která ho nechala převézt do bezpečí v bažinaté deltě Nilu. Sutech se o tom dozvěděl, úkryt vypátral a tělo roztrhal na čtrnáct kusů. Ty pak rozházel po celém Egyptě. Ani tentokrát se ale milující žena nedala odradit a pátrala tak dlouho, dokud nenalezla všechny části. 

Jedna však přece chyběla. Byl to penis, který sežraly říční ryby. Bohyně s pomocí magie úd zrekonstruovala a poté požádala boha Thovta, jenž ovládal kouzla a lékařské umění, a šakalího boha Anupa, znalého mumifikace, aby manžela oživili. Usir byl ovinut pruhy látky a v podobě mumifikovaného krále s bílou korunou Horního Egypta, ozdobenou pštrosími pery a důtkami, a s žezlem v rukou, připraven započít věčný život.

Synova pomsta

Krátký okamžik při oživování stačil k tomu, aby Eset počala syna. Ovšem dokud ho nedonosila, musela se skrývat v papyrových houštinách nilské delty před Sutechem, který prahl po pomstě. O devět měsíců později se narodil sokolí bůh Hor. Dokud byl maličký, potřebovala matka všechnu myslitelnou pomoc, kterou ji poskytl jak nejvyšší bůh, tak prostí lidé.

TIP: Ztracené mýty dávného severu: Kterak Thor a Odin vzdorovali křesťanství

Kruh se uzavřel, když chlapec dosáhl dospělosti a mohl se se zlým strýcem utkat o egyptský trůn. Soupeření mělo mnoho podob, sokové změřili své síly v závodech na lodi či v souboji, kdy se oba proměnili v hrochy. Po mnoha desítkách let nakonec bohové rozhodli. Hor bude vládnout Egyptu, zatímco poražený Sutech, dříve než se vrátí do pouště, bude muset odčinit vraždu Usira a jeho tělo odnést do hrobky. Zde byl pak Usir konečně oživen, aby se mohl stát králem mrtvých.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Eduard už (a ještě) jako král s Wallis na dovolené v Jugoslávii roku 1936

Historie

Co přiměje člověka obdivovat teroristické útoky?

Věda

Sonda Planck a mapa reliktního záření

Vesmír

Panzerwaffe utrpěla v Normandii těžké ztráty – na snímku obrněnce ukořistěné Spojenci

 

Válka

Pavouci skákavky druhu Euophrys omnisuperstes obývají oblasti okolo 6 700 m n. m., a jsou tak nejvýše žijícími zvířaty na světě.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907