Stromy, které „požírají“ uhlík: Jsou mangrove potřebnější než tropické pralesy?

Podle studie provedené vědeckým týmem z U.S. Forest Service a univerzity v Helsinkách shromažďují pobřežní mangrove více uhlíku než jakékoli jiné lesní porosty na Zemi

12.08.2021 - Zuzana Teličková



Rozbor vzorků z 25 mangrovových porostů odebraných v oblasti Indo-Pacifiku ukázal, že tyto stromy zadržují čtyřikrát více CO₂ než většina tropických lesů na celém světě. „Již dlouho se ví, že mangrove jsou mimořádně produktivní ekosystém, v němž se uhlík rychle vyměňuje, ale až doposud neexistoval žádný odhad množství tohoto prvku obsaženého v porostech. Jde o zásadní informaci, protože pokud dojde ke změně využití půdy, velká spousta uhlíku se může uvolnit do atmosféry,“ říká ekolog, biochemik a molekulární biolog Daniel Donato z Harvardovy univerzity.

Schopnost mangrovových porostů zadržovat uhlík je částečně přičítána hluboké půdě bohaté na humus. Jen v této půdě je nashromážděno více uhlíku než v celé biomase a půdě většiny tropických pralesů. Mangrove proto mohou v době, kdy se lidstvo snaží vypořádat s klimatickými změnami, sehrát důležitou roli. V poslední době se však právě pobřežní porosty staly terčem rychlého odlesňování a jejich plocha se za posledních padesát let zmenšila o 30 až 50 procent. Vědci doufají, že studie přiměje vlády k vytvoření programů zaměřených na snížení úniku uhlíku do atmosféry právě uchováním a ochranou mangrovových porostů.


Další články v sekci