Stromy, které „požírají“ uhlík: Jsou mangrove potřebnější než pralesy?

11.07.2017 - Zuzana Teličková

Podle studie provedené vědeckým týmem z U.S. Forest Service a univerzity v Helsinkách shromažďují pobřežní mangrove více uhlíku než jakékoli jiné lesní porosty na Zemi

Mangrovový porost v Karibiku -<p>Pohled na nangrovový porost z moře, ve výřezu záběr pod hladinou, který ukazuje uchycení kořenů v pobřežním dně.</p>
Mangrovový porost v Karibiku -

Pohled na nangrovový porost z moře, ve výřezu záběr pod hladinou, který ukazuje uchycení kořenů v pobřežním dně.


Reklama

 Rozbor vzorků z 25 mangrovových porostů odebraných v oblasti Indo-Pacifiku dokázal, že tyto stromy zadržují čtyřikrát více uhlíku než většina tropických lesů na celém světě. „Již dlouho se ví, že mangrove jsou mimořádně produktivní ekosystém, v němž se uhlík rychle vyměňuje, ale až doposud neexistoval žádný odhad množství tohoto prvku obsaženého v porostech. Jde o zásadní informaci, protože pokud dojde ke změně využití půdy, velká spousta uhlíku se může uvolnit do atmosféry,“ říká ekolog Daniel Donato z Havaje.

TIP: Vegetace Tarimské pánve aneb Rostliny ze slané pouště

Schopnost mangrovových porostů zadržovat uhlík je částečně přičítána hluboké půdě bohaté na humus. Jen v této půdě je nashromážděno více uhlíku než v celé biomase a půdě většiny tropických pralesů. Mangrove proto mohou v době, kdy se lidstvo snaží vypořádat s klimatickými změnami, sehrát důležitou roli. V poslední době se však právě pobřežní porosty staly terčem rychlého odlesňování a jejich plocha se za posledních padesát let zmenšila o 30 až 50 procent. Vědci doufají, že studie přiměje vlády k vytvoření programů zaměřených na snížení úniku uhlíku do atmosféry právě uchováním a ochranou mangrovových porostů.

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907