Studie objevila 25 milionů oficiálně neexistujících čínských dívek

06.12.2016 - Martin Reichman

Statistici objevili 25 milionů oficiálně neexistujících čínských dívek. Jde o důsledek obcházení politiky jednoho dítěte

Genderová nerovnováha -<p>Podle statistik dnes v Číně chybí okolo 60 milionů dívek. Založit si vlastní rodinu je tak pro mnoho mladých Číňanů nadlidský úkol.</p>
Genderová nerovnováha -

Podle statistik dnes v Číně chybí okolo 60 milionů dívek. Založit si vlastní rodinu je tak pro mnoho mladých Číňanů nadlidský úkol.


Reklama

Čínská politika jednoho dítěte byla sice v loňském roce oficiálně zrušená, léta praxe mají ale katastrofální dopad na místní demografii. Podle statistik dnes v Číně chybí okolo 60 milionů dívek. Založit si vlastní rodinu je tak pro mnoho mladých Číňanů nadlidský úkol. Statistikům se ale nyní podařilo vypátrat, že z chybějících 60 milionů dívek jich ve skutečnosti 25 milionů existuje. Jak je to možné?

Čínská kontrola porodnosti, známá jako politika jednoho dítěte, byla plánována od roku 1977 a uzákoněna byla o dva roky později, v roce 1979. Před zavedením kontroly měla průměrná čínská rodina 4 děti, po uzákonění to mohlo být jedno dítě. Rodili se především chlapci v poměru 118 chlapců na 100 dívek. Celosvětový průměr je přitom 105:100.  

Nařízení se v polovině 80. let dočkalo výjimek, které se týkaly především venkovského obyvatelstva. Pokud byla prvním dítětem dívka, mohli si rodiče požádat o možnost mít i druhé dítě.

Neexistující dívky a chlapci s ženskými jmény

Právě této kličky zřejmě využilo mnoho Číňanů žijících na venkově. Pokud bylo i druhé dítě dívka, rodiče ji jednoduše vůbec nenahlásili úřadům a „pořídili si“ dítě třetí. Znamenalo to, že mnoho dětí pro úřady neexistovalo – rodiče na ně nedostávali příspěvky a děti nemohly navštěvovat základní školu. Část těchto „neexistujících“ dětí se do systému dostala až v pubertě. Potvrzují to nejen výpovědi čínských farmářů, ale i statistiky.

Vědci porovnali údaje o porodnosti z let 1990 a se stavy obyvatelstva o 20 let později. Podařilo se jim přitom odhalit rozdíl přibližně 25 milionů „černých duší“, které se ve statistikách objevily až v průběhu života.

Další praxí, jak mít více než jedno povolené dítě, představovaly podle výzkumníků podvody se jmény. Narozeným čínským chlapcům se ve velké míře dávala ženská jména, což rodičům umožňovalo pořídit si další dítě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cambridge University, CNN

  • Zdroj fotografií: YouTubeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907