Svět skrze kouř, sůl a prach: Planeta Země, jak ji nejspíš neznáte

16.01.2021 - redakce 100+1

Pomocí dat z několika satelitů vytvořila NASA obraz naší planety tak, jak ji „zbarvují“ aerosoly. Snímek zachycuje rozlehlé lesní požáry, masivní cyklony i písečné bouře zuřící nad Saharou

<p>Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.</p>

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.


Reklama

Aerosol je směs pevných či kapalných částic natolik drobných, že je unáší vzduch: Jejich velikost se pohybuje v řádech mikrometrů a nanometrů, tedy 10⁻⁶ metru, respektive 10⁻⁹ metru. V případě pevného skupenství se jedná například o kouř, zatímco kapalinový aerosol může mít podobu mlhy nebo oparu.

1. Na hranici škály

Hurikán Lane

Tropická cyklona Lane udeřila na Havaj a způsobila tam rekordní deště: Na úbočí sopky Mauna Loa spadlo 1 473 mm srážek. Na Saffirově–Simpsonově škále se živel zařadil do páté kategorie, a stal se tak jedním z největších přírodních úkazů svého druhu, jaké mohou na Zemi vzniknout. Poryvy větru v cykloně dosahovaly až 260 km/h.


2. Ohnivý stát

Lesní požáry

Kalifornie patří mezi nejsušší státy USA a lesní požáry devastují velké části tamního území. Dosud nejhorší zuřily v roce 2018, od poloviny července až do října. Vyžádaly si 103 životů a popelem lehlo přes 8 000 km² půdy, což odpovídá zhruba desetině rozlohy Česka.


3. Pozdravy ze Sahary

Pouštní písky

Větrné poryvy nad Saharou mohou dosáhnout rychlosti bezmála 100 km/h a vynášejí do vzduchu obrovské množství písku i prachu. Pokud navíc větry ve svrchní části atmosféry dují na sever, dopadají „saharské pozdravy“ spolu s deštěm třeba i na Velkou Británii.


4. Povstat z popela

Afrika v plamenech

V subsaharské Africe jsou období sucha a lesních požárů natolik běžná, že se jim tamní organismy přizpůsobily. Rostliny si například vytvářejí komplexní kořenové systémy, které je udrží při životě, i když povrch zdevastuje oheň. Zemědělci tak mohou omlazovat krajinu cíleným vypalováním.


5. Mezi Koreou a Japonskem

Soulik a Cimaron

Tajfuny pojmenované Soulik a Cimaron provázely poryvy větru o rychlosti až 165 km/h. První jmenovaný udeřil na Koreu a v severní části poloostrova napáchal škody v přepočtu za 1,87 miliardy korun, zatímco na jihu za miliardu. Cimaron způsobil komplikace hlavně v Japonsku, kde záplavy a prudké deště připravily zemědělce o 716 milionů korun.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907