Sydney Lewis: Ve dvanácti letech do zákopů

05.07.2016 - Redakce Válka Revue

Bylo mu pouhých dvanáct let, když se za první světové války zapojil do bojů na řece Sommě. Bojové angažmá mladičkého Brita nakonec ukončil dopis od jeho matky vojenským úřadům


Reklama

Oficiálně nejmladší britský voják bojující v první světové válce byl Sidney Lewis, který narukoval v srpnu 1915 ve věku pouhých 12 let a čtyř měsíců. Sidney byl jedním ze sedmi dětí a tajemství o svém věku udržel plných deset měsíců, kdy procházel výcvikem v pluku East Sussex. Poté byl v květnu nebo červnu 1916 poslán na západní frontu, kde se připojil ke kulometné jednotce a pravděpodobně se zapojil do bitvy na Sommě.

Je s podivem, že na frontě sloužil více než šest týdnů, aniž by si kdokoliv všiml, že věkem rozhodně nesplňuje vojenské předpisy. Vojenskými orgány byl zajištěn až poté, co jeho matka slyšela, že slouží na západní frontě. Dozvěděla se to od Sydneyho kamaráda, který byl doma na dovolené. Okamžitě napsala armádním úřadům dopis, aby ho z armády propustily. Domů se ale hned nevrátil, nejprve ho poslali do vojenského tábora v Lincolnshire, kde čekal, až bude moci svléknout uniformu. Po válce pracoval jako policista a po druhé světové válce se dobrovolně přihlásil k vyhledávání nevybuchlých bomb. Dožil se požehnaných 80 let. 

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE, květen 2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907