Tabu na talíři: Jaké lahůdky jsou křesťanům zapovězeny?

Má dnes ještě význam dodržovat omezující pravidla, která nám předkládají spisy sepsané před dlouhými staletími? Co vlastně říkají jednotlivá stravovací tabu dnešku?

06.05.2019 - Jitka Cíhová



Křesťanství existuje v nejrůznějších podobách, které se navzájem poměrně dost liší. Jenom Světová rada církví sdružuje přes 280 členských církví a křesťanských sdružení, mezi které však nepatří římští katolíci a řada organizací, které nebyly přijaty, anebo se o členství neucházely. Snad i proto nemá křesťanství obecně nějaká specifická stravovací tabu, jen protestanti mají poněkud vlažný vztah ke konzumaci krve. 

Křesťanský půst

Věřící se však musí omezovat v době půstu, a to proto, aby ovládli tělo a mohli se lépe soustředit na duchovní činnosti. V průběhu staletí těchto postních dní přibývalo a u katolíků postupně jejich počet vzrostl až na 140. Jen pro zajímavost uveďme, že po danou dobu bylo zapovězeno nejen jídlo, ale i sexuální styk. Pokud tedy k dané době přičteme i období menstruační nečistoty, tak byl pohlavní styk častěji zakázán než povolen. 

U katolíků je zásadní takzvaný půst újmy, který znamená najíst se jednou denně do sytosti a dvakrát denně se lehce posilnit. Dále existuje půst zdrženlivosti, který vyžaduje absenci masa. Ryba se však za maso nepovažuje a její konzumace je tudíž možná, stejně jako konzumace kaviáru, raků a tak dále. Protestanti vlastní půsty nemají, ale v případě zájmu se mohou připojit ke katolíkům.

V pravoslaví se postupně ujaly tři velké postní cykly. Nejdůležitější je pravděpodobně ten čtyřicetidenní před Velikonocemi, kterému předchází postupná příprava s omezováním masa a následným vynecháním mléka a vajec. Přísní věřící omezují i koření, protože vzbuzuje vášně, rozrušuje a jitří. 

Pravidla řádových bratří

Zvláštní pravidla mají mniši, kteří se řídí pravidly řádu. Například Benediktova řehole přísně zapovídá maso jakýchkoli čtvernožců. Bratři si navíc museli vystačit s 250 gramy chleba na den, ale směli si dopřát 250 mililitrů vína. Světec k tomu s povzdechem dodává: „Čteme sice, že se víno pro mnichy vůbec nehodí, ale protože za našich časů o tom nelze mnichy přesvědčit, shodněme se na tom, že nebudeme pít do sytosti, nýbrž méně [...].”

TIP: Týrání těla, nebo očista? Co se děje v těle, když se postíme?

Horší je to s dobou jídla. Ve středu a v pátek měli bratři dostat jídlo až po deváté hodině, ale vstávali už ve čtyři ráno a v postní době jedli poprvé večer. Někdy se postili třikrát čtyřicet dní a k tomu ještě každou středu a pátek. Přesto však představa o kulaťoučkém mnichovi má své opodstatnění. Konečně dominikán Norbert uvádí, že výtah v hotelu svaté Marty, kde bývají kardinálové při volbě papeže, počítá s hmotností 125 kilogramů na osobu.

  • Zdroj textu

    Živá historie

  • Zdroj fotografií

    Pixabay


Další články v sekci