Tabu na talíři: Jaké lahůdky jsou křesťanům zapovězeny?

06.05.2019 - Jitka Cíhová

Má dnes ještě význam dodržovat omezující pravidla, která nám předkládají spisy sepsané před dlouhými staletími? Co vlastně říkají jednotlivá stravovací tabu dnešku?


Reklama

Křesťanství existuje v nejrůznějších podobách, které se navzájem poměrně dost liší. Jenom Světová rada církví sdružuje přes 280 členských církví a křesťanských sdružení, mezi které však nepatří římští katolíci a řada organizací, které nebyly přijaty, anebo se o členství neucházely. Snad i proto nemá křesťanství obecně nějaká specifická stravovací tabu, jen protestanti mají poněkud vlažný vztah ke konzumaci krve. 

Křesťanský půst

Věřící se však musí omezovat v době půstu, a to proto, aby ovládli tělo a mohli se lépe soustředit na duchovní činnosti. V průběhu staletí těchto postních dní přibývalo a u katolíků postupně jejich počet vzrostl až na 140. Jen pro zajímavost uveďme, že po danou dobu bylo zapovězeno nejen jídlo, ale i sexuální styk. Pokud tedy k dané době přičteme i období menstruační nečistoty, tak byl pohlavní styk častěji zakázán než povolen. 

U katolíků je zásadní takzvaný půst újmy, který znamená najíst se jednou denně do sytosti a dvakrát denně se lehce posilnit. Dále existuje půst zdrženlivosti, který vyžaduje absenci masa. Ryba se však za maso nepovažuje a její konzumace je tudíž možná, stejně jako konzumace kaviáru, raků a tak dále. Protestanti vlastní půsty nemají, ale v případě zájmu se mohou připojit ke katolíkům.

V pravoslaví se postupně ujaly tři velké postní cykly. Nejdůležitější je pravděpodobně ten čtyřicetidenní před Velikonocemi, kterému předchází postupná příprava s omezováním masa a následným vynecháním mléka a vajec. Přísní věřící omezují i koření, protože vzbuzuje vášně, rozrušuje a jitří. 

Pravidla řádových bratří

Zvláštní pravidla mají mniši, kteří se řídí pravidly řádu. Například Benediktova řehole přísně zapovídá maso jakýchkoli čtvernožců. Bratři si navíc museli vystačit s 250 gramy chleba na den, ale směli si dopřát 250 mililitrů vína. Světec k tomu s povzdechem dodává: „Čteme sice, že se víno pro mnichy vůbec nehodí, ale protože za našich časů o tom nelze mnichy přesvědčit, shodněme se na tom, že nebudeme pít do sytosti, nýbrž méně [...].”

TIP: Týrání těla, nebo očista? Co se děje v těle, když se postíme?

Horší je to s dobou jídla. Ve středu a v pátek měli bratři dostat jídlo až po deváté hodině, ale vstávali už ve čtyři ráno a v postní době jedli poprvé večer. Někdy se postili třikrát čtyřicet dní a k tomu ještě každou středu a pátek. Přesto však představa o kulaťoučkém mnichovi má své opodstatnění. Konečně dominikán Norbert uvádí, že výtah v hotelu svaté Marty, kde bývají kardinálové při volbě papeže, počítá s hmotností 125 kilogramů na osobu.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907