Tabu na talíři: Jaké lahůdky jsou křesťanům zapovězeny?

06.05.2019 - Jitka Cíhová

Má dnes ještě význam dodržovat omezující pravidla, která nám předkládají spisy sepsané před dlouhými staletími? Co vlastně říkají jednotlivá stravovací tabu dnešku?


Reklama

Křesťanství existuje v nejrůznějších podobách, které se navzájem poměrně dost liší. Jenom Světová rada církví sdružuje přes 280 členských církví a křesťanských sdružení, mezi které však nepatří římští katolíci a řada organizací, které nebyly přijaty, anebo se o členství neucházely. Snad i proto nemá křesťanství obecně nějaká specifická stravovací tabu, jen protestanti mají poněkud vlažný vztah ke konzumaci krve. 

Křesťanský půst

Věřící se však musí omezovat v době půstu, a to proto, aby ovládli tělo a mohli se lépe soustředit na duchovní činnosti. V průběhu staletí těchto postních dní přibývalo a u katolíků postupně jejich počet vzrostl až na 140. Jen pro zajímavost uveďme, že po danou dobu bylo zapovězeno nejen jídlo, ale i sexuální styk. Pokud tedy k dané době přičteme i období menstruační nečistoty, tak byl pohlavní styk častěji zakázán než povolen. 

U katolíků je zásadní takzvaný půst újmy, který znamená najíst se jednou denně do sytosti a dvakrát denně se lehce posilnit. Dále existuje půst zdrženlivosti, který vyžaduje absenci masa. Ryba se však za maso nepovažuje a její konzumace je tudíž možná, stejně jako konzumace kaviáru, raků a tak dále. Protestanti vlastní půsty nemají, ale v případě zájmu se mohou připojit ke katolíkům.

V pravoslaví se postupně ujaly tři velké postní cykly. Nejdůležitější je pravděpodobně ten čtyřicetidenní před Velikonocemi, kterému předchází postupná příprava s omezováním masa a následným vynecháním mléka a vajec. Přísní věřící omezují i koření, protože vzbuzuje vášně, rozrušuje a jitří. 

Pravidla řádových bratří

Zvláštní pravidla mají mniši, kteří se řídí pravidly řádu. Například Benediktova řehole přísně zapovídá maso jakýchkoli čtvernožců. Bratři si navíc museli vystačit s 250 gramy chleba na den, ale směli si dopřát 250 mililitrů vína. Světec k tomu s povzdechem dodává: „Čteme sice, že se víno pro mnichy vůbec nehodí, ale protože za našich časů o tom nelze mnichy přesvědčit, shodněme se na tom, že nebudeme pít do sytosti, nýbrž méně [...].”

TIP: Týrání těla, nebo očista? Co se děje v těle, když se postíme?

Horší je to s dobou jídla. Ve středu a v pátek měli bratři dostat jídlo až po deváté hodině, ale vstávali už ve čtyři ráno a v postní době jedli poprvé večer. Někdy se postili třikrát čtyřicet dní a k tomu ještě každou středu a pátek. Přesto však představa o kulaťoučkém mnichovi má své opodstatnění. Konečně dominikán Norbert uvádí, že výtah v hotelu svaté Marty, kde bývají kardinálové při volbě papeže, počítá s hmotností 125 kilogramů na osobu.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Obrněné automobily SdKfz 222 se používaly hlavně pro předsunutý průzkum

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907