Reklama


Tadaridy guánové překvapily: Úžasně rychle létají ve vodorovném letu

15.11.2016 - Stanislav Mihulka

Americké tadaridy nejspíš létají rychleji, než jakýkoliv jiný netopýr

Tadaridy guánové -<p>Drobné americké tadaridy jsou vynikajícími letci</p>
Tadaridy guánové -

Drobné americké tadaridy jsou vynikajícími letci


Reklama

Nejrychlejším ptákem a zřejmě i nejrychlejším zvířetem světa je sokol stěhovavý, kterému naměřili rekordní rychlost ve střemhlavém pádu 389 km/h. Pokud jde o vodorovný let, tak tam je to mnohem méně. Jedním z nejrychlejších je rorýs obecný, který dosahuje až 112 km/h.

Vědci Univerzity Tennessee ve Knoxville tvrdí, že ve vodorovném letu předčí ptáky savci. Pomocí zařízení pro sledování letadel měřili rychlost netopýrů a zjistili, že drobné tadaridy guánové (Tadarida brasiliensis) dosahují ve vodorovném letu rychlostí kolem 160 km/h.

TIP: Proč netopýři nepodlehnou smrtícím virům? Mají superimunitu!

Jde o běžné netopýry, kteří obývají velkou část severní, střední a jižní Ameriky. Žijí v ohromných koloniích o desítkách milionů jedinců a jsou to vynikající letci, kteří loví drobnější létající hmyz.

 

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: MathKnight / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907