Tajemství úspěchu: 12+1 rada legendárního viceadmirála Horatia Nelsona

30.08.2018 - Bohumil Tesařík

Viceadmirál Horatio Nelson je dodnes v Británii uctíván jako národní hrdina, který ve slavné námořní bitvě u Trafalgaru zachránil Brity před invazí Napoleona. Sám v ní ovšem padl. Nelson platí za mistrného stratéga. V čem spočíval jeho úspěch?

<p>Nelsonův šestý smysl pro vystižení okamžité protivníkovy slabiny byl proslulý.</p>

Nelsonův šestý smysl pro vystižení okamžité protivníkovy slabiny byl proslulý.


Reklama

Od každého muže Anglie očekává, že vykoná svou povinnost. Tato památná slova pronesl před bitvou u Trafalgarského mysu (1805) Lord Horatio Nelson (1758–1805). Muže plného protikladů zařadili Britové v anketě BBC do první desítky největších postav svých dějin. Pro jeho vojenské úspěchy bylo klíčové především geniální strategické myšlení.

TIP: Na štěstí je třeba tvrdě pracovat: 11 jednoduchých kroků, jak být šťastný 

Tom Peters, guru světového managementu, majitel konzultační firmy, nezávislý lektor a autor řady knižních bestsellerů sloužil v námořnictvu Spojených států a jeho životní zálibou je námořní historie. I proto „spolykal“ řadu Nelsonových biografií (prý jich existuje více než 1 300) s cílem pochopit jedinečné osobnostní rysy tohoto muže.

Ze složitého souboru charakteristik pak vydedukoval tucet rad nejen pro manažery a podnikatele, ale pro všechny, kdo se chtějí poučit z věcí zdánlivě „malých svým obsahem, avšak velkých svým dosahem“. Můžete tohle vy nebo já také zvládnout?

12 + 1 zásad admirála Nelsona

 1. Jednoduchost. Nelsonovy bitevní rozkazy byly vzory jednoduchosti a srozumitelnosti – kromě jiného byl hodně dobrým spisovatelem.
 2. Povznášející, smělý, šlechetný cíl. Nelson neprahl po ničem menším než po naprostém vítězství. Mnozí lidé v jeho okolí by se bývali v podstatě spokojili s přežitím, které by pokládali za dostatečné vítězství. Třebaže mohou nahánět strach, odvážné cíle jsou nesmírně motivující.
 3. Zapojit ostatní. Nelson udělal kapitány svých plavidel plnoprávnými partnery při promýšlení svých plánů. To byla ve své době věc naprosto nevídaná.
 4. Vyhledávat talentované lidi všeho věku a nechat je rozkvést! Nelson poskytoval svým nejlepším kapitánům, mladým i starým, mnohem více prostoru než v jeho době ostatní admirálové a nic nedbal na senioritu jakožto hlavní měřítko, podle nějž by se měla lidem svěřovat odpovědnost.
 5. Vést s láskou! Jak se shodují všichni životopisci, námořníci Nelsona milovali a on je. Jeho zájem o jejich pohodlí navzdory tvrdým podmínkám námořnického života, je legendární.
 6. Využít momentální příležitost. Nelsonův šestý smysl pro vystižení okamžité protivníkovy slabiny byl proslulý. Během vteřiny dokázal přejít na „Plán B“, pokud to změněné okolnosti vyžadovaly.
 7. Průbojnost. Jeho energičnost byla až hmatatelná. Lidé, z nichž nesálá energie, nebývají zpravidla těmi nejlepšími kandidáty na vůdčí pozice.
 8. Zvládnout své řemeslo. Nelson byl zdaleka nejlepším námořníkem Královského loďstva a mužstvo i důstojníci to nade vše respektovali.
 9. Pracovat tvrději, tvrději, tvrději než kdokoliv jiný. Tohle nepotřebuje vysvětlování.
 10. Vytyčit cestu, podpořit slova činy, vyzařovat sebedůvěru! Tedy rozšířit epidemii nadšení. Nelson vedl tak, že stál v čele – tak, aby jej všichni viděli, uprostřed dunících děl a v parádní uniformě.
 11. Změnit pravidla: Definovat svou vlastní hru. Nelson si vždy udržoval iniciativu na své straně a nutil tak soupeře od samého začátku a v celém průběhu bitvy stále jenom reagovat.
 12. Věřit na štěstí. To je vždy třeba. Ne že by bylo jenom „dobře ho mít“, štěstí je nezbytné.
 13. Věřit ve vítězství. Nelson byl doslova umanutý v tom, že musí zvítězit, i kdyby se peklo i nebesa spojily. Ostatní admirálové měli větší strach z toho, aby neprohráli, než touhu po vítězství.
 • Zdroj textu:

  Živá historie

 • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907