Tajemství z podzemí: Láva ze zemských hlubin je zřejmě starší než Měsíc

14.02.2017 - Stanislav Mihulka

V zemských hlubinách se ukrývají pozůstatky hornin z dávných časů

Láva -<p>Hluboko pod povrchem se skrývá láva z časů úsvitu Země</p>
Láva -

Hluboko pod povrchem se skrývá láva z časů úsvitu Země


Reklama

Podle nových výzkumů je láva, která vytéká ze žhavých hlubin Země, starší než náš Měsíc. Zjistili to vědci, když zkoumali vzorky lávy na Havajských ostrovech.

Domnívají se, že tato láva vytéká z rezervoárů dávných hornin, které se na Zemi vytvořily už během prvních milionů let po vzniku naší planety. Tyto rezervoáry jsou pohřbeny hluboko pod zemským povrchem, na hranici mezi zemským pláštěm a vnějším jádrem.

TIP: Pod supervulkánem Yellowstone objevili velkou zásobárnu magmatu

Během bouřlivé historie Země zmizely veškeré stopy nejranější minulosti planety. Jedinou výjimkou jsou zřejmě tyto dávné rezervoáry lávy, která ve vulkanicky aktivních oblastech vyvěrá na povrch.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Nature

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907