Tajuplné vršenky roznášejí plastový odpad do hlubin oceánu

21.08.2017 - Stanislav Mihulka

Vršenky filtrují částečky plastu. A nemusí to být dobrá zpráva

Vršenka -<p>Drobní filtrátoři si v oceánu pochutnávají na plastu</p>
Vršenka -

Drobní filtrátoři si v oceánu pochutnávají na plastu


Reklama

Vršenky (Appendicularia) jsou drobní živočichové ze skupiny pláštěnců. Žijí nenápadným způsobem života u hladiny i ve větších hloubkách všech moří. Jsou to zdatní filtrátoři a svým ústním ústrojím zachytí i menší částečky, než ostatní živočichové filtrující v mořské vodě.

Problém je v tom, že vršenky filtrují nejen plankton, ale i nepatrné částečky plastového odpadu, který se rozpadá v oceánu. S jejich miniaturními exkrementy se pak tento plast dostává od hladiny do hlubin oceánů.

TIP: Oceán je plný odolného plastu. Co z něj vyrábět palivo?

Odstraňování plastu z hladiny moří by mohlo vypadat jako dobrá věc. Podle odborníků to ale může být problém, protože plast v hlubinách oceánu by mohl uškodit některým živočichům. Vědci teď budou vršenky i jejich sklon filtrovat plast bedlivě sledovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Rahkendra Ice / AAASDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907