Takhle by mohla vypadat hopsající sonda, která prozkoumá Neptunův měsíc

18.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Triton je největším z měsíců planety Neptun. Je dokonce větší než Pluto a se svým průměrem přes 2 700 kilometrů je sedmým největším měsícem naší Sluneční soustavy. Triton je unikátní v mnoha ohledech, vůbec nejzajímavějším je pro vědce ale skutečnost, že jde s velkou pravděpodobností o objekt, který pochází z Kuiperova pásu.

Skákající sonda

Od Země jej ale dělí obrovská vzdálenost a jedinou sondou, která jej alespoň částečně zkoumala, byla před dlouhými 27 lety sonda Voyager 2. Na obzoru se ale možná rýsuje nový projekt – NASA by k Tritonu ráda vyslala přistávací sondu.

Nemá jít ale o lecjakou sondu – NASA uvažuje o hopsající sondě, která by se po Tritonu pohybovala pomocí až kilometr vysokých a pět kilometrů dlouhých skoků. Palivo pro svůj pohon by si přitom sonda Triton Hopper sama vyráběla z ledu sebraného z povrchu Tritonu.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA 360

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907