Takhle by mohla vypadat hopsající sonda, která prozkoumá Neptunův měsíc

18.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Triton je největším z měsíců planety Neptun. Je dokonce větší než Pluto a se svým průměrem přes 2 700 kilometrů je sedmým největším měsícem naší Sluneční soustavy. Triton je unikátní v mnoha ohledech, vůbec nejzajímavějším je pro vědce ale skutečnost, že jde s velkou pravděpodobností o objekt, který pochází z Kuiperova pásu.

Skákající sonda

Od Země jej ale dělí obrovská vzdálenost a jedinou sondou, která jej alespoň částečně zkoumala, byla před dlouhými 27 lety sonda Voyager 2. Na obzoru se ale možná rýsuje nový projekt – NASA by k Tritonu ráda vyslala přistávací sondu.

Nemá jít ale o lecjakou sondu – NASA uvažuje o hopsající sondě, která by se po Tritonu pohybovala pomocí až kilometr vysokých a pět kilometrů dlouhých skoků. Palivo pro svůj pohon by si přitom sonda Triton Hopper sama vyráběla z ledu sebraného z povrchu Tritonu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA 360Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907