Téměř 2 miliony za pětilibrovou bankovku: Aukční rekord nových bankovek v Anglii

13.03.2017 - Martin Reichman


Reklama

Nové plastové libry mají svůj první rekord. Za polymerovou bankovku v hodnotě pěti liber (155 korun) zaplatil zájemce v aukci přes 1,86 milionu korun (přes 60 tisíc liber). Sběratelský kousek z bankovky udělalo její výjimečné sériové číslo – AA01 444444.

Polymerové bankovky v Anglii platí od loňského roku a pětilibrovka byla první, která byla na trh uvedena. Bankovku s pořadovým číslem AA01 000001 získala od centrální banky darem královna Alžběta. Do veřejného oběhu se dostala bankovka s nejnižším sériovým číslem AA01 000017. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Piotr Sobczuk, eBayDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907