Téměř polovina Britů by odmítla bezplatnou cestu na Měsíc

21.07.2022 - Martin Reichman

Nabídka bezplatné cesty na Měsíc již zřejmě není takovým lákadlem, jako tomu bylo před 50 lety. Téměř polovina Britů by o takový výlet nestála


Reklama

Téměř polovina Britů by odmítla cestu na Měsíc a zpět, ukázal to průzkum agentury YouGov. Pro 48 % z 2061 respondentů, které agentura oslovila, by taková nabídka nebyla dostatečně lákavá. Jako nejčastější důvody odmítnutí Britové zmiňují nezajímavost takové cesty. Druhým nejčastějším důvodem odmítnutí je přesvědčení, že na Měsíci není nic zajímavého k vidění a trvalo by to příliš dlouho. 43 % dotázaných by s cestou souhlasilo a 9 % respondentů se nedokázalo k nabídce vyjádřit.

Mezi zájemci o cestu na Měsíc převažují nepřekvapivě muži – 56 % z nich by s cestou souhlasilo a zájem projevilo i 31 % oslovených žen. Za nezajímavou by považovalo takovou nabídku 36 % mužů a 59 % žen. Nejméně nadšení budila nabídka cesty do vesmíru u lidí nad 55 let, u kterých se k ní negativně vyjádřilo 62 % dotazovaných.

TIP: Nebezpečné dojmy: Ve které zemi žije nejvíce ignorantů?

Součástí průzkumu byla i otázka, zda je důležité, aby se lidé na Měsíc vrátili. Téměř polovina (49 %) dotazovaných si myslí, že to není důležité, snahu o návrat lidí na Měsíc naopak podpořilo 41 % dotazovaných. 9 % oslovených Britů si myslí, že by se lidé průzkumem Měsíce vůbec neměli zabývat.

Rozdílné názory mezi obyvateli Británie panují také v otázce financování vesmírného výzkumu – třetina oslovených si myslí, že by rozpočet vesmírné agentury měl být snížen nebo zcela zrušen, 29 % je s jeho výší spokojeno a jedna pětina by souhlasila s jeho navýšením.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Boj s bičem zvaný caci představuje tradiční umění indonéského ostrova Flores. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907