Časovaná bomba: Tající led v Grónsku může odkrýt opuštěnou toxickou základnu

Zamrzlá americká základna Camp Century v Grónsku je plná toxického odpadu. Pokud led roztaje, může dojít k ekologické katastrofě

25.08.2016 - Stanislav MihulkaSpojené státy v roce 1959 vybudovaly přímo v grónském ledovci vojenskou základnu Camp Century. Svého času zde pracovalo 200 lidí a základnu poháněl jaderný reaktor. V roce 1967 byla základna zrušena, lidé odešli a opuštěnou základnu plnou toxických odpadů pohltil grónský led, který dosáhl výšky 35 metrů nad základnou. Podle nové studie by ale před koncem století mohl Camp Century roztát a jedy by pak zamořily okolní prostředí.

V prostorách základny Camp Century se nachází 200 tisíc litrů nafty a 240 tisíc litrů odpadních vod, která obsahuje splašky, radioaktivní vodu z reaktoru a nejrůznější jedy včetně polychlorovaných bifenylů (PCB).

TIP: Znepokojivé znečištění: V roce 2050 bude v oceánu více plastů než ryb

Problém je, že se s tím zatím nedá nic moc dělat. Situaci ztěžuje fakt, že není úplně jasné, kdo by měl být za nebezpečný odpad zodpovědný. USA totiž postavily základnu na území Dánska, Grónsko se ale mezitím osamostatnilo.

  • Zdroj textu

    University of Colorado, Boulder, Geophysical Research Letters

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci