Transformerové perloočky si v přítomnosti dravce nechají narůst brnění

13.07.2016 - Stanislav Mihulka

Malí vodní korýši jsou sotva vidět pouhým okem, nejsou ale úplně bezbranní


Reklama

Transformeři jsou mimozemští roboti se zvláštní zálibou měnit se v pozemském dopravní prostředky, případně dinosaury. Podobné triky jsou ale k vidění i v přírodě.

Používají je například drobní vodní korýši perloočky. Na první pohled vypadají jako bezbranná kořist, když se ale ocitnou ve vodě s nějakými dravci, tak si nechají na těle narůst přilbice nebo různé trny. Jejich tvar záleží na tom, kterého predátora se to týká, protože se u jednotlivých dravců liší postup, jakým loví.

TIP: Proč se ptáci tolik bojí krásných očních skvrn na křídlech motýlů?

V přítomnosti ryby koljušky tříostné si perloočky nechávají narůst trny na hlavě a na konci těla, když jsou perloočky ve vodě s dravými korýši listonohy, tak si nechávají důkladně otrnit hlavu, a když jde o dravé vodní ploštice znakoplavky, známé z Ferdy Mravence, tak si perloočky pořizují nápadný hřeben na hlavu a trn na konec těla.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Society for Experimental Biology

  • Zdroj fotografií: Linda Weiss

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907