Transformerové perloočky si v přítomnosti dravce nechají narůst brnění

13.07.2016 - Stanislav Mihulka

Malí vodní korýši jsou sotva vidět pouhým okem, nejsou ale úplně bezbranní


Reklama

Transformeři jsou mimozemští roboti se zvláštní zálibou měnit se v pozemském dopravní prostředky, případně dinosaury. Podobné triky jsou ale k vidění i v přírodě.

Používají je například drobní vodní korýši perloočky. Na první pohled vypadají jako bezbranná kořist, když se ale ocitnou ve vodě s nějakými dravci, tak si nechají na těle narůst přilbice nebo různé trny. Jejich tvar záleží na tom, kterého predátora se to týká, protože se u jednotlivých dravců liší postup, jakým loví.

TIP: Proč se ptáci tolik bojí krásných očních skvrn na křídlech motýlů?

V přítomnosti ryby koljušky tříostné si perloočky nechávají narůst trny na hlavě a na konci těla, když jsou perloočky ve vodě s dravými korýši listonohy, tak si nechávají důkladně otrnit hlavu, a když jde o dravé vodní ploštice znakoplavky, známé z Ferdy Mravence, tak si perloočky pořizují nápadný hřeben na hlavu a trn na konec těla.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Society for Experimental Biology

  • Zdroj fotografií: Linda Weiss

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907