Třicet let starý dokument odhaluje tajemství farmy ležící uprostřed dálnice

Anglickým řidičům mířícím z hrabství Yorkshire do Lancashire se nabízí bizarní pohled – uprostřed dálnice zde stojí 300 let stará farma

29.06.2016 - Martin ReichmanDálnice M62 patří mezi důležité dopravní tepny Anglie. Vine se ze západu na východ a spojuje Liverpool na západním pobřeží s Machesterem, Leedsem a Hullem na východě. Přibližně uprostřed cesty mezi Machesterem a Leedsem se řidičům nabízí bizarní pohled – uprostřed dálnice zde stojí zemědělská farma.

Farma uprostřed dálnice

Nejen mezi řidiči panovala po dlouhá léta pověra, že farma uprostřed dálnice je výsledkem tvrdohlavosti majitelů, kteří odmítli svůj pozemek prodat a dálnice proto musela jejich farmu obejít. Jak ale odhaluje zapomenutý televizní dokument, pravda je mnohem prostší.

Farma Stott Hall má za sebou skutečně předlouhou historii. Na svém místě stojí nejméně od první poloviny 18. století. V roce 1934 koupil farmu i s okolními pozemky pan Wild a po jeho smrti na ní hospodařil jeho syn Ken s manželkou Beth. Když v roce 1960 započala výstavba dálnice, počítalo se s výkupem pozemků rodiny Wildových. Geologický průzkum ale odhalil, že místo pod farmou je velmi nestabilní a úprava terénu by byla nepřiměřeně nákladná. Inženýři se proto rozhodli, že kvůli geologické poruše farmu raději obejdou.

TIP: Občanský vzdor v Číně: Svůj dům zbourat nenechám!

Dálnice byla dokončena v roce 1976 a manželé Wildovi na ní ještě dalších třicet let hospodařili. V roce 2004 Ken Wild zemřel a vdova farmu prodala novým zájemcům. Ti si bydlení na „samotě“ pochvalují, na nepřetržitý hluk projíždějících aut si ale ani po více než 10 letech zvyknout nedokázali.

  • Zdroj textu

    BBC, The Sun

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia, Google Maps


Další články v sekci