Trofej k nakousnutí: Proč vítězové sportovních klání koušou do medailí?

12.11.2021 - Barbora Jelínková

Proč vítězové sportovních klání koušou do medailí a kde se tato tradice zrodila?


Reklama

Tokijská olympiáda přinesla medailovou radost stovkám sportovců a nebyl mezi nimi snad jediný, který by svou trofej hned po převzetí nestiskl v zubech. Možných důvodů pro zdánlivě nesmyslné konání existuje hned několik a nejprostší z nich spočívá v tom, že fotografové chtějí po vítězích při dlouhém pózování nějaké gesto. A když borci cenný kov skousnou, zřejmě jen opakují tradici, jež se zrodila koncem 19. století v dobách zlaté horečky

TIP: Když outsideři porážejí favority: Pět nejpřekvapivějších sportovních triumfů

Zlatokopové tehdy vlastním chrupem zkoušeli, je-li nález pravý – pokud totiž byl, zůstal na něm otisk zubů. Nicméně olympijské medaile se paradoxně nevyrábějí ze zlata: Kvůli úspoře nákladů jde ve skutečnosti o stříbro s tenkým zlatým povlakem, a při pevném skusu si tak může sportovec i ublížit. Ostatně na zimních hrách ve Vancouveru roku 2010 si takto německý jezdec na saních David Moeller na stupních vítězů vylomil zub… 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907