Událost dekády: Ve slovinské jeskyni se začali líhnout vzácní draci

06.06.2016 - Martin Reichman

Ve slovinských Postojnských jeskyních se začala klubat mláďata olmů - mimořádně vzácných obojživelníků, které lidé ve středověku považovali za mláďata draků


Reklama

Čtyřměsíční čekání je u konce - ve slovinské jeskyni se začali klubat první mláďata kriticky ohrožených olmů. Podle odborníků jde o zcela mimořádnou událost - olmové, kteří obývají zdejší jeskyně již po tisíce let, nežijí nikde jinde na světě a jde o první zaznamenaná mláďata za velmi dlouhou dobu.

Slepí století lenoši

Olmové, nebo též macaráti jeskynní, jsou slepí obojživelníci, kteří žijí v naprosté tmě. Až na rudé žábry jsou celí růžoví. Mají čtyři nohy a živí se mikroorganismy a různonožci. Dorůstají až 35 centimetrů a mohou žít až 100 let. Jejich dlouhý život je připisován velmi pomalému metabolismu - většinu svého dlouhého života tráví potravu a odpočívají. Kromě dlouhověkosti se pyšní i další unikátní vlastností – olmové vydrží až deset let bez potravy.

Domovem macarátů jsou slovinské Postojnské jeskyně, kde žijí desítky metrů pod povrchem v teplotách okolo pěti stupňů Celsia. Vědci ale zjistili, že přežijí i teploty daleko vyšší. Nevyvinutý zrak pravděpodobně nahrazují detektorem magnetického pole, díky kterému se mohou orientovat v jeskynním systému. Ve středověku se lidé báli, že jde o mláďata draků a nemilosrdně je zabíjeli. V současnosti jsou na tom olmové o něco lépe než před stovkami let – nikdo je sice nezabíjí, jejich populace ale přesto neroste.

Nová generace draků

Narození nové generace těchto mimořádně vzácných obojživelníků již několik měsíců mapují odborníci ze Slovinska a Francie. Ti již na počátku roku zaznamenali várku přibližně 60 vajec, ze kterých se nyní macaráti začínají líhnout. 

První mládě se vyklubalo 30. května, druhé přišlo na svět o dva dny později. Zdejší populace by se ale teoreticky mohla rozrůst o další kusy – z původních 60 vajec se podle vědců úspěšně vyvinulo 23 embryí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC, The Slovenia Times

  • Zdroj fotografií: Iztok Medja, Postojna Cave, Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907