Událost dekády: Ve slovinské jeskyni se začali líhnout vzácní draci

06.06.2016 - Martin Reichman

Ve slovinských Postojnských jeskyních se začala klubat mláďata olmů - mimořádně vzácných obojživelníků, které lidé ve středověku považovali za mláďata draků


Reklama

Čtyřměsíční čekání je u konce - ve slovinské jeskyni se začali klubat první mláďata kriticky ohrožených olmů. Podle odborníků jde o zcela mimořádnou událost - olmové, kteří obývají zdejší jeskyně již po tisíce let, nežijí nikde jinde na světě a jde o první zaznamenaná mláďata za velmi dlouhou dobu.

Slepí století lenoši

Olmové, nebo též macaráti jeskynní, jsou slepí obojživelníci, kteří žijí v naprosté tmě. Až na rudé žábry jsou celí růžoví. Mají čtyři nohy a živí se mikroorganismy a různonožci. Dorůstají až 35 centimetrů a mohou žít až 100 let. Jejich dlouhý život je připisován velmi pomalému metabolismu - většinu svého dlouhého života tráví potravu a odpočívají. Kromě dlouhověkosti se pyšní i další unikátní vlastností – olmové vydrží až deset let bez potravy.

Domovem macarátů jsou slovinské Postojnské jeskyně, kde žijí desítky metrů pod povrchem v teplotách okolo pěti stupňů Celsia. Vědci ale zjistili, že přežijí i teploty daleko vyšší. Nevyvinutý zrak pravděpodobně nahrazují detektorem magnetického pole, díky kterému se mohou orientovat v jeskynním systému. Ve středověku se lidé báli, že jde o mláďata draků a nemilosrdně je zabíjeli. V současnosti jsou na tom olmové o něco lépe než před stovkami let – nikdo je sice nezabíjí, jejich populace ale přesto neroste.

Nová generace draků

Narození nové generace těchto mimořádně vzácných obojživelníků již několik měsíců mapují odborníci ze Slovinska a Francie. Ti již na počátku roku zaznamenali várku přibližně 60 vajec, ze kterých se nyní macaráti začínají líhnout. 

První mládě se vyklubalo 30. května, druhé přišlo na svět o dva dny později. Zdejší populace by se ale teoreticky mohla rozrůst o další kusy – z původních 60 vajec se podle vědců úspěšně vyvinulo 23 embryí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC, The Slovenia Times

  • Zdroj fotografií: Iztok Medja, Postojna Cave, WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907