Úklidová slepota: Vědci vysvětlují, proč si muži libují v nepořádku

27.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Proč tomu tak je? Skutečně pánům nepořádek nevadí?


Reklama

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Zatímco dámy se péči o domácnost věnují zhruba hodinu a dvacet minut denně, z čehož na úklid připadá přibližně třetina, jejich polovičky vykonávají domácí povinnosti asi půlhodinku, z toho úklid trvá okolo deseti minut. 

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Existuje hned několik teorií, které popsanou skutečnost vysvětlují. Podle jedné z nich nejsou pánové k uklízení geneticky „naprogramovaní“ a nepořádek zkrátka „nevidí“. Jak ovšem odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Sociological Methods and Research, jde o pouhý mýtus: Badatelé předložili 327 mužům a 295 ženám fotografii neuklizeného pokoje a sledovali, jak účastníci zhodnotí úroveň chaosu v místnosti i míru naléhavosti úklidu.

Ukázalo se přitom, že nepořádek a potřebu jej eliminovat vnímala obě pohlaví stejně. Nepoměr v čase věnovaném uklízení tak vědci vysvětlují odlišnou mírou společenského očekávání – u žen se totiž nepořádek hodnotí mnohem přísněji než u mužů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907