Úklidová slepota: Vědci vysvětlují, proč si muži libují v nepořádku

27.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Proč tomu tak je? Skutečně pánům nepořádek nevadí?


Reklama

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Zatímco dámy se péči o domácnost věnují zhruba hodinu a dvacet minut denně, z čehož na úklid připadá přibližně třetina, jejich polovičky vykonávají domácí povinnosti asi půlhodinku, z toho úklid trvá okolo deseti minut. 

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Existuje hned několik teorií, které popsanou skutečnost vysvětlují. Podle jedné z nich nejsou pánové k uklízení geneticky „naprogramovaní“ a nepořádek zkrátka „nevidí“. Jak ovšem odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Sociological Methods and Research, jde o pouhý mýtus: Badatelé předložili 327 mužům a 295 ženám fotografii neuklizeného pokoje a sledovali, jak účastníci zhodnotí úroveň chaosu v místnosti i míru naléhavosti úklidu.

Ukázalo se přitom, že nepořádek a potřebu jej eliminovat vnímala obě pohlaví stejně. Nepoměr v čase věnovaném uklízení tak vědci vysvětlují odlišnou mírou společenského očekávání – u žen se totiž nepořádek hodnotí mnohem přísněji než u mužů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907