Úklidová slepota: Vědci vysvětlují, proč si muži libují v nepořádku

27.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Proč tomu tak je? Skutečně pánům nepořádek nevadí?


Reklama

Výzkumy ukazují, že muži tráví úklidem průměrně asi jen třetinu času oproti ženám. Zatímco dámy se péči o domácnost věnují zhruba hodinu a dvacet minut denně, z čehož na úklid připadá přibližně třetina, jejich polovičky vykonávají domácí povinnosti asi půlhodinku, z toho úklid trvá okolo deseti minut. 

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Existuje hned několik teorií, které popsanou skutečnost vysvětlují. Podle jedné z nich nejsou pánové k uklízení geneticky „naprogramovaní“ a nepořádek zkrátka „nevidí“. Jak ovšem odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Sociological Methods and Research, jde o pouhý mýtus: Badatelé předložili 327 mužům a 295 ženám fotografii neuklizeného pokoje a sledovali, jak účastníci zhodnotí úroveň chaosu v místnosti i míru naléhavosti úklidu.

Ukázalo se přitom, že nepořádek a potřebu jej eliminovat vnímala obě pohlaví stejně. Nepoměr v čase věnovaném uklízení tak vědci vysvětlují odlišnou mírou společenského očekávání – u žen se totiž nepořádek hodnotí mnohem přísněji než u mužů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907