Umírající poklad Austrálie: Velký bariérový útes má hodnotu 56 miliard dolarů

26.06.2017 - Martin Reichman

Austrálie může v důsledku klimatických změn a rostoucích teplot světových oceánů přijít o jeden ze svých nejcennějších statků

Umírající australský obr -<p>Velký bariérový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie měří na délku přes 2 000 kilometrů.</p>
Umírající australský obr -

Velký bariérový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie měří na délku přes 2 000 kilometrů.


Reklama

Jakou cenu mají Prachovské skály v Českém ráji? A kolik „stojí“ třeba takové slovenské Tatry? Australská společnost Deloitte Access Economics se pokusila vyčíslit hodnotu svého kulturního pokladu – známého Velkého bariérového útesu, kterému v důsledku klimatických změn hrozí, že brzy zcela zanikne.

Hodnota útesu je podle Deloitte 56 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,29 bilionu korun. Pro srovnání – rozpočet České republiky pro rok 2017 počítá s příjmy 1,25 bilionu korun. 

Památka, která je i součástí kulturního dědictví UNESCO, zároveň australské ekonomice přináší 64 tisíc přímých a nepřímých pracovních míst a ročně generuje příjmy ve odhadované výši 6,4 miliardy dolarů (147 mld. korun). Velký bariérový útes je tak podle Deloitte větším zaměstnavatelem než telekomunikační gigant Telstra, australská letecká společnost Qantas, Australská národní banka nebo celé odvětví těžby ropy a zemního plynu v Austrálii.

Velký bariérový útes umírá 

Velký bariérový útes se dlouhodobě potýká s rostoucí teplotou oceánů, které jsou podle odborníků důsledkem klimatických změn. Vyšší teplota znamená blednutí korálů a jejich postupné umírání. Severní třetina Velkého bariérového útesu zahrnující 700 kilometrů od Port Douglas až k Papui-Nové Guinei zaznamenala v loňském roce nejhorší blednutí a následné ztráty korálů. Na čtvrtině nejvíce zasažených útesů byly zaznamenány ztráty korálů 83 až 99 procent.

TIP: Unikátní video: Velký bariérový útes pohledem mořské želvy

Úplně první známý incident hromadného bělení korálů prožila bariéra v roce 1981. Ve stejném roce se korálový útes dostal na seznam světových přírodních památek UNESCO. Charlie Vernon, vedoucí Australského oceánografického ústavu, ve své londýnské přednášce z roku 2009 předpovídal, že koncentrace oxidu uhličitého bude v roce 2025 znamenat pro bariéru smrt.

Podle profesora Terryho Hughese z Australské rady pro výzkum a Univerzity Jamese Cooka jde o největší vymírání druhů v rámci světového přírodního dědictví UNESCO, a jedno z největších krátkodobých hynutí vůbec.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je největší korálový útes světa, táhnoucí se podél pobřeží Queenslandu. Je přes 2 000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO (rozloha 348 700 km²).

Reklama

  • Zdroj textu:

    theguardian.com

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907