Reklama


Umírající poklad Austrálie: Velký bariérový útes má hodnotu 56 miliard dolarů

26.06.2017 - Martin Reichman

Austrálie může v důsledku klimatických změn a rostoucích teplot světových oceánů přijít o jeden ze svých nejcennějších statků

Umírající australský obr -<p>Velký bariérový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie měří na délku přes 2 000 kilometrů.</p>
Umírající australský obr -

Velký bariérový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie měří na délku přes 2 000 kilometrů.


Reklama

Jakou cenu mají Prachovské skály v Českém ráji? A kolik „stojí“ třeba takové slovenské Tatry? Australská společnost Deloitte Access Economics se pokusila vyčíslit hodnotu svého kulturního pokladu – známého Velkého bariérového útesu, kterému v důsledku klimatických změn hrozí, že brzy zcela zanikne.

Hodnota útesu je podle Deloitte 56 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,29 bilionu korun. Pro srovnání – rozpočet České republiky pro rok 2017 počítá s příjmy 1,25 bilionu korun. 

Památka, která je i součástí kulturního dědictví UNESCO, zároveň australské ekonomice přináší 64 tisíc přímých a nepřímých pracovních míst a ročně generuje příjmy ve odhadované výši 6,4 miliardy dolarů (147 mld. korun). Velký bariérový útes je tak podle Deloitte větším zaměstnavatelem než telekomunikační gigant Telstra, australská letecká společnost Qantas, Australská národní banka nebo celé odvětví těžby ropy a zemního plynu v Austrálii.

Velký bariérový útes umírá 

Velký bariérový útes se dlouhodobě potýká s rostoucí teplotou oceánů, které jsou podle odborníků důsledkem klimatických změn. Vyšší teplota znamená blednutí korálů a jejich postupné umírání. Severní třetina Velkého bariérového útesu zahrnující 700 kilometrů od Port Douglas až k Papui-Nové Guinei zaznamenala v loňském roce nejhorší blednutí a následné ztráty korálů. Na čtvrtině nejvíce zasažených útesů byly zaznamenány ztráty korálů 83 až 99 procent.

TIP: Unikátní video: Velký bariérový útes pohledem mořské želvy

Úplně první známý incident hromadného bělení korálů prožila bariéra v roce 1981. Ve stejném roce se korálový útes dostal na seznam světových přírodních památek UNESCO. Charlie Vernon, vedoucí Australského oceánografického ústavu, ve své londýnské přednášce z roku 2009 předpovídal, že koncentrace oxidu uhličitého bude v roce 2025 znamenat pro bariéru smrt.

Podle profesora Terryho Hughese z Australské rady pro výzkum a Univerzity Jamese Cooka jde o největší vymírání druhů v rámci světového přírodního dědictví UNESCO, a jedno z největších krátkodobých hynutí vůbec.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je největší korálový útes světa, táhnoucí se podél pobřeží Queenslandu. Je přes 2 000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO (rozloha 348 700 km²).

  • Zdroj textu:

    theguardian.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907