Husitské války zasadily českému státu citelnou ránu. Vyčerpaná země proti sobě ve finále postavila dva tábory revolučního hnutí: umírněné a radikální kališníky. Ti se společně utkali 30. května 1434 v bitvě u Lipan.
TIP: Obrana za vozovou hradbou: Mistrovská taktika Jana Žižky
Celou akci odstartovala palba z houfnic, před kterou se obě strany chránily vozovou hradbou. Tu přiměla tábority a sirotky opustit až dokonale nastražená lest Diviše Bořka. Radikálové se jali pronásledovat rádoby prchající vojsko, když v tom jim do týla vpadlo jezdectvo panské jednoty!
Výsledkem několikahodinové řežby bylo na 1 500 mrtvých, z nichž drtivá většina patřila k radikálnímu křídlu. Svůj konec našli v bitvě také jeho lídři Prokop Holý a Prokůpek. Střet byl sice u konce, ale otevřely se dveře ke kompromisu s katolickou církví i samotným císařem Zikmundem.
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)