Umírnění kališníci versus radikálové: Proběhla bitva u Lipan

- Redakce 100+1 historie

<p>Bitva u Lipan</p>

Bitva u Lipan

30 . 5 . 1434

Reklama

Husitské války zasadily českému státu citelnou ránu. Vyčerpaná země proti sobě ve finále postavila dva tábory revolučního hnutí: umírněné a radikální kališníky. Ti se společně utkali 30. května 1434 v bitvě u Lipan.

TIP: Obrana za vozovou hradbou: Mistrovská taktika Jana Žižky

Celou akci odstartovala palba z houfnic, před kterou se obě strany chránily vozovou hradbou. Tu přiměla tábority a sirotky opustit až dokonale nastražená lest Diviše Bořka. Radikálové se jali pronásledovat rádoby prchající vojsko, když v tom jim do týla vpadlo jezdectvo panské jednoty!

Výsledkem několikahodinové řežby bylo na 1 500 mrtvých, z nichž drtivá většina patřila k radikálnímu křídlu. Svůj konec našli v bitvě také jeho lídři Prokop Holý a Prokůpek. Střet byl sice u konce, ale otevřely se dveře ke kompromisu s katolickou církví i samotným císařem Zikmundem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907