Reklama


V Egyptě objevili 3 tisíce let starý ztracený chrám faraona Ramesseho II.

18.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na novém objevu v egyptské Gíze se významně podíleli čeští archeologové

Vykopávky chrámu - Nově objevený chrám Ramesseho II. v egyptské Gíze
Vykopávky chrámu - Nově objevený chrám Ramesseho II. v egyptské Gíze

Reklama

Tým egyptských a českých archeologů si připsal významný úspěch. V egyptské Gíze, na pomezí mezi břehem řeky Nil a nivou v Abusíru, objevili po čtyřech letech vykopávek dlouho ztracený chrám.

Chrám byl postaven za vlády velmi významného egyptského faraona Ramesseho II., třetího panovníka 19. dynastie, který vládl v letech 1279–1213 př. n. l. Bývá považován za největšího panovníka egyptských dějin a zanechal po sobě celou řadu staveb.

TIP: Nově objevený „bilboard“ ze starého Egypta může přepsat historii hieroglyfů

Podle vedoucího výpravy českých archeologů Miroslava Bárty představuje objev chrámu Ramesseho II. unikátní doklad stavitelských a náboženských aktivit v oblasti Memfisu, hlavního města starověkého Egypta v období Staré říše. Ukazuje také trvalý význam kultu slunečního boha Rea.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Egyptian Ministry of Antiquities

  • Zdroj fotografií: Egyptian Ministry of Antiquities

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907