V Evropě je kvůli pandemii nového koronaviru lepší ovzduší

28.03.2020 - Martin Reichman

<p>Úrovně oxidu dusičitého v atmosféře - vlevo snímky z března 2019, vlevo snímky z letošního roku.</p>

Úrovně oxidu dusičitého v atmosféře - vlevo snímky z března 2019, vlevo snímky z letošního roku.


Reklama

Omezení dopravy a průmyslové výroby v důsledku pandemie koronaviru SARS-CoV-2, přineslo citelné zlepšení ovzduší v Evropě a v Číně. Potvrzují to data shromážděná evropským satelitem Sentinel-5P, který stav znečištění monitoruje od roku 2017.

TIP: Země pod dohledem družic: Co prozrazují vědecké satelity o stavu klimatu?

Významný pokles koncentrací oxidu dusičitého vědci zaznamenali v Číně, v severní Itálii, Madridu a Paříži. Snížení koncentrace oxidů dusíku je ale patrné i v dalších částech Evropy. I přes nepříznivé okolnosti jde o dobrou zprávu – oxidy dusíku způsobují kyselý déšť a zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích jsou zodpovědné za dýchací problémy. Poškozují i ekosystémy citlivé na nadbytek živin, například horské louky a lesy.

Vševidoucí oko

Sentinel-5P je součástí pozorovací flotily satelitů, které v rámci programu Copernicus spravuje Evropská kosmická agentura. Satelit je dílem společnosti Airbus do provozu byl uveden v říjnu 2017. Nejde o nijak komplikovaný přístroj – nese pouze jediný nástroj – Tropomi, což je speciální spektrometr, který sleduje od Země odražené sluneční světlo a analyzuje jeho barevné délky. Tímto způsobem je schopen detekovat přítomnost stopových částic plynů v atmosféře – zejména pak oxidu dusičitého, ozonu, formaldehydu, oxidu siřičitého, metanu, oxidu uhelnatého a nejrůznějších aerosolů.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907