V Indii rychle přibývá nových případů infekční tuberkulózy

14.10.2016 - Martin Reichman

Druhá nejlidnatější země na světě má pořádný problém. V Indii v posledních letech prudce stoupá počet onemocnění infekční tuberkulózou

Tuberkulóza na vzestupu -<p>Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí.</p>
Tuberkulóza na vzestupu -

Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí.


Reklama

Nová zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že v loňském roce onemocnělo v Indii 2,8 milionů lidí, o rok dříve to bylo „jen“ 2,2 milionu. Celosvětově WHO odhaduje, že tuberkulózou je nakaženo 10,4 milionu lidí. Jde tak nejen o zdaleka nevyšší počty nemocných TBC na světě a současně více než čtvrtinu celosvětové populace nakažených TBC.

Děsivý comeback

Onemocnění tuberkulózou vyvolané bakterií Mycoplasma tuberculosis bylo metlou ještě v 1. polovině 20. století. Nástup antibiotik vzbudil iluzi, že chorobě odzvonilo. Dnes slaví tuberkulóza děsivý comeback.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Nákaza se šíří vzduchem podobně jako obyčejná rýma, stačí vdechnout i nepatrné množství původce nemoci. Lidé s infikovanými plícemi vykašlávají bakterie do vzduchu, neléčený nemocný nakazí ročně 10–15 lidí. Nakažený nemusí onemocnět ihned. Bakterie zůstanou v jeho těle obalené voskovitou hmotou a v klidu dlouhé roky číhají na vhodnou příležitost – oslabení organismu nebo narušení imunity.

Objevují se kmeny rezistentní na antibiotika – tzv. multirezistentní kmeny vzdorují hned několika různým antibiotikům a jejich léčba je komplikovaná. Relativní novinkou jsou tzv. extrémně rezistentní kmeny, na které už nezabírají prakticky žádná antibiotika. Poprvé se objevily v Jižní Africe, ale dnes jsou rozšířeny po celém světě.

 

Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí. Jen v Indii na tuto nemoc loni zemřelo okolo 480 tisíc lidí. Vedle Indie je tato nemoc značně rozšířená také v Indonésii, Číně, Nigérii, Pákistánu a v Jižní Africe.

  • Zdroj textu:

    The New York Times, WHO

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, WHO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907