V Indii rychle přibývá nových případů infekční tuberkulózy

14.10.2016 - Martin Reichman

Druhá nejlidnatější země na světě má pořádný problém. V Indii v posledních letech prudce stoupá počet onemocnění infekční tuberkulózou

Tuberkulóza na vzestupu -<p>Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí.</p>
Tuberkulóza na vzestupu -

Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí.


Reklama

Nová zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že v loňském roce onemocnělo v Indii 2,8 milionů lidí, o rok dříve to bylo „jen“ 2,2 milionu. Celosvětově WHO odhaduje, že tuberkulózou je nakaženo 10,4 milionu lidí. Jde tak nejen o zdaleka nevyšší počty nemocných TBC na světě a současně více než čtvrtinu celosvětové populace nakažených TBC.

Děsivý comeback

Onemocnění tuberkulózou vyvolané bakterií Mycoplasma tuberculosis bylo metlou ještě v 1. polovině 20. století. Nástup antibiotik vzbudil iluzi, že chorobě odzvonilo. Dnes slaví tuberkulóza děsivý comeback.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Nákaza se šíří vzduchem podobně jako obyčejná rýma, stačí vdechnout i nepatrné množství původce nemoci. Lidé s infikovanými plícemi vykašlávají bakterie do vzduchu, neléčený nemocný nakazí ročně 10–15 lidí. Nakažený nemusí onemocnět ihned. Bakterie zůstanou v jeho těle obalené voskovitou hmotou a v klidu dlouhé roky číhají na vhodnou příležitost – oslabení organismu nebo narušení imunity.

Objevují se kmeny rezistentní na antibiotika – tzv. multirezistentní kmeny vzdorují hned několika různým antibiotikům a jejich léčba je komplikovaná. Relativní novinkou jsou tzv. extrémně rezistentní kmeny, na které už nezabírají prakticky žádná antibiotika. Poprvé se objevily v Jižní Africe, ale dnes jsou rozšířeny po celém světě.

 

Tuberkulóza patří mezi deset nemocí s nejvyšší úmrtností - v loňském roce na ni zemřelo 1,8 milionu lidí, přičemž 95 % z nich pocházelo z chudých a rozvojových zemí. Jen v Indii na tuto nemoc loni zemřelo okolo 480 tisíc lidí. Vedle Indie je tato nemoc značně rozšířená také v Indonésii, Číně, Nigérii, Pákistánu a v Jižní Africe.

  • Zdroj textu:

    The New York Times, WHO

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, WHO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bez vzdušné podpory se patroly musejí k pašeráckým letadlům doslova prosekávat džunglí.

Zajímavosti
Věda

S Korvínem dojednal Vladislav spojení českého království s Uhrami, s císařem Maxmiliánem zajistil Habsurkům český trůn.

Historie
Vesmír

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je zřejmě nejznámějším druhem octomilky a je s oblibou používána jako modelový organismus nejrůznějších (mimo jiné genetických) studií.

Příroda

Cenná kořist. Němečtí vojáci vyprošťují britský tank, aby jej mohli prozkoumat a případně zařadit do služby.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907