V Pensylvánii se mezi klíšťaty šíří nebezpečný virus Powassan

20.02.2022 - Stanislav Mihulka

V Pensylvánii se šíří klíšťata nakažená neuroinvazivním virem Powassan. Kvůli extrémně vysokému výskytu nakažených klíšťat úřady varují veřejnost a doporučují vyhýbat se oblastem s vysokou trávou a používání repelentů.

<p>Virus DTV, jehož nejčastějším přenašečem je klíště jelení, usmrtí okolo 12 % nemocných s vážným průběhem a u poloviny z nich zanechá vážné dlouhodobé následky.</p>

Virus DTV, jehož nejčastějším přenašečem je klíště jelení, usmrtí okolo 12 % nemocných s vážným průběhem a u poloviny z nich zanechá vážné dlouhodobé následky.


Reklama

Pracovníci pensylvánského úřadu pro ochranu životního prostředí zaznamenali extrémní vysoký výskyt nakažených klíšťat ve veřejném parku v americkém Clearfieldu. Z 25 odchycených roztočů jich 92 % bylo infikovaných jinak poměrně vzácným, ale zároveň velmi nebezpečným virem DTV (Deer Tick Virus).

Virus DTV je RNA virus ze skupiny viru Powassan, který náleží mezi flaviviry. Zahrnují řadu nebezpečných onemocnění, z nichž řada ohrožuje i člověka. Patří k nim například původci klíšťové encefalitidy, západonilské horečky, horečky dengue nebo horečky zika.

Nebezpečné viry Powassan

Viry typu Powassan náležejí k těm horším z nich. Člověk může být nakažen klíštětem velmi rychle, už do 15 minut po přisátí. Jak je u viróz poměrně běžné, u části lidí se vůbec neobjeví příznaky onemocnění. Pokud se ale nemoc projeví, bývá její průběh poměrně dramatický. Mezi první projevy patří horečka, bolest hlavy, zvracení a slabost. U velkého počtu lidí s příznaky se ale stav rychle zhoršuje a projeví se závažné neuroinvazivní onemocnění, které může mít podoby encefalitidy či meningitidy. Asi 12 procent nakažených s vážným průběhem umírá a přibližně u poloviny z přeživších se projevují vážné dlouhodobé zdravotní následky.

Vážnost situace dokládá i to, že doposud se nejvyšší zjištěná míra promořenosti klíšťat v jedné lokalitě v Pensylvánii pohybovala oko 11 %. Vůbec nejvyšší známá míra promořenosti, která kdy byla za podobných okolností zaznamenána, bylo zhruba 25 % infikovaných klíšťat. Při kontrolách klíšťat na území celé Pensylvánie bylo v roce 2021 tímto virem nakaženo průměrně 0,6 % klíšťat. Čísla z veřejného parku Lawrence Township Recreational Park se tak zcela vymykají dosavadním zjištěním.

TIP: Běžné klíště nestačí: Do Evropy přicházejí obrovská invazní klíšťata

Jak uvedl Patrick McDonnell z pensylvánského úřadu pro ochranu životního prostředí: „Promoření klíšťat z parku Lawrence Township Recreational Park je extrémně vysoké, k nakažení dochází velice rychle a zdravotní důsledky infekce jsou vážnější než u jiných chorob přenášených klíšťaty v Pensylvánii.“ Úřady proto důrazně varují veřejnost a doporučují vyhýbat se oblastem s vysokou trávou a používání repelentů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907