V Saúdské Arábii byli ze soutěže krásy vyřazeni velbloudi vylepšení botoxem

11.12.2021 - Martin Reichman

Nejen lidské modelky a modelové se uchylují do rukou plastických chirurgů. V Saúdské Arábii podstupují kosmetické zákroky kvůli soutěžím krásy i velbloudi

<p>Letošního, v pořadí již šestého ročníku Festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze, se podle organizátorů účastní 33 tisíc velbloudů. Poprvé v historii mohou na festival zavítat také ženy. </p>

Letošního, v pořadí již šestého ročníku Festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze, se podle organizátorů účastní 33 tisíc velbloudů. Poprvé v historii mohou na festival zavítat také ženy. 


Reklama

Festival velbloudů krále Abd al-Azíze, který se koná v Saúdské Arábii, je jednou z několika každoročních soutěží krásy velbloudů. Jakkoli se nám může podobná soutěž jevit jako úsměvná, na Středním východě jde o prestižní klání, spojené s odměnami ve výši milionů dolarů.

Lákavé odměny pochopitelně přitahují nejrůznější nepoctivce, kteří v honbě za vítězstvím neváhají své velbloudy patřičně „vylepšovat“. Saúdská tisková agentura nedávno uvedla, že z letošního ročníku festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze bylo více než 40 velbloudů diskvalifikováno kvůli botoxovým injekcím a dalším zapovězeným zvířecím kosmetickým procedurám.

Velbloudi na přehlídkovém molu

Injekce botoxu jsou přitom jen špičkou ledovce, pokud jde o kosmetické úpravy v soutěžích krásy velbloudů. V minulosti se podařilo zdokumentovat například používání kolagenových výplní na velbloudí tlamy a nozdry, zvětšování svalů pomocí hormonů nebo zaškrcování částí velbloudích těl. Někteří chovatelé dokonce velbloudům záměrně natahují horní pysk, aby dosáhli kýženého svěšeného vzhledu.

Rozsah kosmetických zásahů a množství takto „vylepšených“ velbloudů je v soutěžích krásy natolik rozšířené, že organizátoři přistoupili k jejich kontrole pomocí moderních technologií. Zvířata jsou před zahájením soutěže kontrolována pomocí rentgenu a ultrazvuku a podstupují také nejrůznější genetické testy. Chovatelům takto „vylepšených“ velbloudů hrozí vysoké pokuty.

TIP: V Belgii se uskutečnil evropský šampionát imitátorů racčího křiku

Přesto k prohřeškům stále dochází. Na Středním východě se s chovem velbloudů pojí velký byznys a v soutěžích krásy se bojuje o závratně vysoké odměny. V letošním roce si vítězové festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze rozdělí 57 milionů dolarů (v přepočtu 1,2 miliardy korun), přičemž zhruba polovina je vyhrazena právě pro soutěž krásy. O atraktivní odměny se podle organizátorů letos uchází 33 tisíc velbloudích modelek a modelů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907