Varhany pro obra: Geologický zázrak Giant’s Causeway

22.02.2022 - Barbora Jelínková

Severovýchodní pobřeží Irska zdobí geologický unikát – rozlehlé pole čedičových sloupců, známé jako Giant’s Causeway. Přírodní úkaz vznikl před miliony let sopečnou činností a zaslouženě patří na seznam světového dědictví

<p>Podle irské legendy je pásmo čtyřiceti tisíc čedičových sloupců dílem dvou znepřátelených obrů.</p>

Podle irské legendy je pásmo čtyřiceti tisíc čedičových sloupců dílem dvou znepřátelených obrů.


Reklama

Oblast zvaná „obrův chodník“ se řadí k ukázkám tzv. kamenných varhan, čedičového útvaru vzniklého díky sloupcovité odlučnosti zmíněného nerostu. Výsledkem mnoha milionů let formování se stalo na 40 tisíc především šestihranných sloupců: V průměru se tyčí do výšky šesti metrů, přičemž ty největší dosahují i dvanácti. 

Díky dokonalému horizontálnímu uspořádání – jednotlivé dílce do sebe zapadají jako medové plástve – se utvořilo gigantické svažující se schodiště, po němž se dá celkem pohodlně procházet. Čedičové varhany se rozkládají na 275 metrech podél pobřeží a zhruba polovinu stejné vzdálenosti se táhnou ještě pod hladinou. 

Chodník přes moře

Podle legendy vznikl jeden z přírodních divů Severního Irska zásluhou rivality dvou obrů z opačných břehů: irského Finna MacCoola a skotského Benandonnera, kteří se hodlali utkat v souboji. Vzhledem k jejich velikosti je však neunesla žádná loď, a tak nezbylo než si cestu přes moře vydláždit kamenným chodníkem. 

Obdobný, i když méně výrazný čedičový útvar se skutečně nachází rovněž u skotského pobřeží. Nejde však o dílo obrů, nýbrž o následky sopečné erupce přibližně před 60 miliony let. Došlo při ní k několika výlevům bazaltu, v němž se po rychlém zchladnutí a ztuhnutí vytvořily pukliny a zformovaly skálu do charakteristické podoby.  

Bota, stav i rakev

Legenda o dvojici znepřátelených gigantů nicméně v místním folkloru zlidověla a zrcadlí se například v názvech jednotlivých sloupců, od „obrovy boty“ přes „obrův tkalcovský stav“ až po „obrovu rakev“. Přibližně od 17. století se místo stávalo námětem četných uměleckých ztvárnění a postupně se zařadilo mezi nejvyhledávanější přírodní lokality Severního Irska. 

TIP: Rozdělené Irsko: Krvavé kořeny jedné pojistky

V roce 1897 se dokonce vedl soudní spor, zda by se přístup ke skalnímu útvaru neměl zpoplatnit, a až do 60. let minulého století se skutečně hradilo vstupné. Dnes lze jeden z irských přírodních divů obdivovat zdarma a ročně k němu zamíří zhruba milion návštěvníků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907