Ve věku 98 let zemřel vynálezce Big Macu Jim Delligatti

02.12.2016 - Martin Reichman

Příběh Michaela Delligattiho je typickým americkým snem. Vynálezce Big Macu dokázal svůj nápad prosadit i proti vůli obří společnosti a dobýt s ním celý svět

Vynálezce Big Macu - Michael James „Jim“ Delligatti -<p>Psal se rok 1967, když Michael James Delligatti připravil svůj úplně první Big Mac. O půlstoletí později je jeho vynález celosvětovým fenoménem. </p>
Vynálezce Big Macu - Michael James „Jim“ Delligatti -

Psal se rok 1967, když Michael James Delligatti připravil svůj úplně první Big Mac. O půlstoletí později je jeho vynález celosvětovým fenoménem. 


Reklama

Do podnikání v oblasti rychlého občerstvení se Michael Delligatti pustil v roce 1957. Tehdy si v západní Pensylvánii otevřel svou první franšízu McDonald's. Nadaný podnikatel se rychle dokázal prosadit – přestože musel bojovat s tvrdou konkurencí řetězců Big Boy a Burger King, již o deset let později se mohl pochlubit tuctem vlastních provozoven.

Dvojitá porce masa

Zásadní zlom ale přišel až v roce 1967. Na setkání milovníků hamburgerů, které se konalo v Uniontownu, představil Delligatti svou novinku Big Mac – hamburger s dvojitou porcí masa. Začátky nebyly vůbec snadné – vedení McDonald's s novinkou nesouhlasilo a obávalo se ztráty zákazníků. Delligatti svůj Big Mac totiž nabízel za 45 centů, běžná cena hamburgeru přitom v té době byla jen 18 centů. Pomoc se mu dostalo od Ralpha Lanphara, regionálního manažera, který Delligattimu povolil zavedení Big Macu v jeho provozovnách. Rychle se ukázalo o jak prozíravý tah šlo.

Provozovny Michaela Delligattiho se těšily nevídanému zájmu zákazníků a brzy se staly pobočkami s nejvyšším obratem. Pouhý rok od zavedení do nabídky se Big Mac podílel 19 % na obratu společnosti. O půlstoletí později je jeho vynález celosvětovým fenoménem. Jen ve Spojených státech se za jediný rok prodá zhruba 550 milionů Big Maců a miliony dalších ve více než 100 zemích po celém světě.

V pondělí 28. listopadu Michael James „Jim“ Delligatti zemřel doma v rodném Fox Chapel, městečku s pěti tisíci obyvateli nedaleko Pittsburghu. Bylo mu 98 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: McDonald's

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907