Vědci mají jasno: Ptáci za letu na dlouhou vzdálenost doopravdy spí!

06.08.2016 - Stanislav Mihulka

Fregatky obecné spí za dlouhého letu nad mořem a někdy dokonce spí celý jejich mozek. Na pevnině ale věnují spánku mnohem delší dobu


Reklama

Řada různých druhů ptáků létá na skutečně velikou vzdálenost. A vědce už dlouho zajímalo, jak to takoví ptáci vlastně dělají se spánkem. Domnívali se, že někteří ptáci za letu spí, ale že vždy mají jednu polovinu mozku vzhůru, aby hlídala, co se za letu děje. Doposud ovšem scházely přímé důkazy.

Až teď se objevil výzkum, během něhož badatelé pozorovali aktivitu mozku ptáků za letu. K tomu účelu si vybrali fregatky obecné (Fregata minor), které žijí mimo jiné i na Galapážských ostrovech.

Výzkumný tým vyvinul malá zařízení, která měří elektrickou aktivitu ptačího mozku přímo za letu, a také sledují pohyb ptáka pomocí GPS. Tyto přístroje připevnili na hlavy galapážským fregatkám a sledovali je během jejich letu nad oceánem za potravou, který trval 10 dní a fregatky při něm urazily až 3 tisíce kilometrů.

TIP: Putování v genech: Malá skupina genů řídí ohromující migrace ptáků

Vědci zjistili, že fregatky skutečně spí během letu. A dokonce nemusejí mít vždy jednu polovinu vzhůru – zvládnou letět, i když obě mozkové hemisféry spí. Pozoruhodné ale bylo, že fregatky na těchto výpravách spí velice málo, v průměru 42 minut za noc. Když pobývají na pevnině, tak spánku věnují polovinu dne, tedy 12 hodin.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: B. Voirin / Nature Communication

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907