Vědci mají jasno: Ptáci za letu na dlouhou vzdálenost doopravdy spí!

06.08.2016 - Stanislav Mihulka

Fregatky obecné spí za dlouhého letu nad mořem a někdy dokonce spí celý jejich mozek. Na pevnině ale věnují spánku mnohem delší dobu


Reklama

Řada různých druhů ptáků létá na skutečně velikou vzdálenost. A vědce už dlouho zajímalo, jak to takoví ptáci vlastně dělají se spánkem. Domnívali se, že někteří ptáci za letu spí, ale že vždy mají jednu polovinu mozku vzhůru, aby hlídala, co se za letu děje. Doposud ovšem scházely přímé důkazy.

Až teď se objevil výzkum, během něhož badatelé pozorovali aktivitu mozku ptáků za letu. K tomu účelu si vybrali fregatky obecné (Fregata minor), které žijí mimo jiné i na Galapážských ostrovech.

Výzkumný tým vyvinul malá zařízení, která měří elektrickou aktivitu ptačího mozku přímo za letu, a také sledují pohyb ptáka pomocí GPS. Tyto přístroje připevnili na hlavy galapážským fregatkám a sledovali je během jejich letu nad oceánem za potravou, který trval 10 dní a fregatky při něm urazily až 3 tisíce kilometrů.

TIP: Putování v genech: Malá skupina genů řídí ohromující migrace ptáků

Vědci zjistili, že fregatky skutečně spí během letu. A dokonce nemusejí mít vždy jednu polovinu vzhůru – zvládnou letět, i když obě mozkové hemisféry spí. Pozoruhodné ale bylo, že fregatky na těchto výpravách spí velice málo, v průměru 42 minut za noc. Když pobývají na pevnině, tak spánku věnují polovinu dne, tedy 12 hodin.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: B. Voirin / Nature Communication

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pod hladinou mangrovy vytvářejí zcela jedinečný ekosystém, který je domovem až pro 75 procent komerčně lovených ryb.

Zajímavosti

Z oxidu uhličitého by se mohla stát významná surovina pro výrobu potravinářských proteinů

Věda

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 

Reklama

Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. 

Válka

Test systému AEPS v laboratořích JPL v Pasadeně

Vesmír

Do vězení se dostaly stovky komunistických funkcionářů

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907