Vědci potvrdili, že ultrafialové záření u lidí zvyšuje milostnou touhu

28.08.2021 - Stanislav Mihulka

Lidé často spojují krásu a atraktivní vzhled s opálením. A jak se zdá, mají pravdu. Nedávný výzkum potvrdil dosavadní představy, že léto a Slunce mají blízko k lásce a sexu

<p>Sluneční záření a především jeho ultrafialová složka „pumpuje“ do lidí pohlavní hormony.</p>

Sluneční záření a především jeho ultrafialová složka „pumpuje“ do lidí pohlavní hormony.


Reklama

Izraelský vědecký tým, který vedla Carmit Levy z univerzity v Tel Avivu, vystopoval mechanismus, kterým ultrafialové záření zvyšuje milostnou touhu u mužů i žen. Vědci uspořádali experiment, během něhož za kontrolovaných podmínek vystavili celkem 32 mužů a žen středněvlnnému ultrafialovému záření UVB, které je součástí slunečního záření. Výsledky byly jednoznačné. Použité ultrafialové záření zvyšuje milostnou touhu u obou pohlaví. Kromě toho u mužů také vzrostla agresivita. Vše nasvědčuje tomu, že sluneční záření, které prochází kůží, zasahuje do fungování lidských pohlavních hormonů. 

Klíčový protein p53

Již dlouho se ví, že ultrafialová složka slunečního záření působí na zvyšování hladiny testosteronů u mužů. Rovněž nebylo tajemstvím, že se slunce podílí na ovládání lidské sexuality. Konkrétní mechanismy ale doposud nebyly známé. Izraelští vědci zjistili, že klíčem je v tomto případě protein p53.

TIP: Jak zastavit útok chřipkových virů? Lékaři doporučují ultrafialové záření

Tento protein je významný regulátor, který ovlivňuje činnost mnoha dalších genů. Podílí se na růstu buněk i jejich stárnutí a likvidaci buněčnou smrtí. Na starost má i opravy DNA, včetně poškození ultrafialovým zářením. Je také součástí naší obrany proti nádorům. Jeho poškození je častou příčinou rozvoje rakoviny. Teď se ukázalo, že právě protein p53 je důležitým „prostředníkem“ mezi ultrafialovým zářením a lidskou náruživostí. Když vědci u pokusných zvířat protein p53 vypnuli, tak ultrafialové záření přestalo ovlivňovat jejich sexuální apetit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907