Vědci potvrdili, že ultrafialové záření u lidí zvyšuje milostnou touhu

28.08.2021 - Stanislav Mihulka

Lidé často spojují krásu a atraktivní vzhled s opálením. A jak se zdá, mají pravdu. Nedávný výzkum potvrdil dosavadní představy, že léto a Slunce mají blízko k lásce a sexu

<p>Sluneční záření a především jeho ultrafialová složka „pumpuje“ do lidí pohlavní hormony.</p>

Sluneční záření a především jeho ultrafialová složka „pumpuje“ do lidí pohlavní hormony.


Reklama

Izraelský vědecký tým, který vedla Carmit Levy z univerzity v Tel Avivu, vystopoval mechanismus, kterým ultrafialové záření zvyšuje milostnou touhu u mužů i žen. Vědci uspořádali experiment, během něhož za kontrolovaných podmínek vystavili celkem 32 mužů a žen středněvlnnému ultrafialovému záření UVB, které je součástí slunečního záření. Výsledky byly jednoznačné. Použité ultrafialové záření zvyšuje milostnou touhu u obou pohlaví. Kromě toho u mužů také vzrostla agresivita. Vše nasvědčuje tomu, že sluneční záření, které prochází kůží, zasahuje do fungování lidských pohlavních hormonů. 

Klíčový protein p53

Již dlouho se ví, že ultrafialová složka slunečního záření působí na zvyšování hladiny testosteronů u mužů. Rovněž nebylo tajemstvím, že se slunce podílí na ovládání lidské sexuality. Konkrétní mechanismy ale doposud nebyly známé. Izraelští vědci zjistili, že klíčem je v tomto případě protein p53.

TIP: Jak zastavit útok chřipkových virů? Lékaři doporučují ultrafialové záření

Tento protein je významný regulátor, který ovlivňuje činnost mnoha dalších genů. Podílí se na růstu buněk i jejich stárnutí a likvidaci buněčnou smrtí. Na starost má i opravy DNA, včetně poškození ultrafialovým zářením. Je také součástí naší obrany proti nádorům. Jeho poškození je častou příčinou rozvoje rakoviny. Teď se ukázalo, že právě protein p53 je důležitým „prostředníkem“ mezi ultrafialovým zářením a lidskou náruživostí. Když vědci u pokusných zvířat protein p53 vypnuli, tak ultrafialové záření přestalo ovlivňovat jejich sexuální apetit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907